Bir Güneş panelinden daha güzel bir şey varsa o da bir Güneş panelinin aynı zamanda su arıtma cihazı olarak işlev görmesi olabilir mi? Bazı mühendisler, Güneş pilinin arkasına bir su damıtma sistemini monte ederek ikili bir cihaz fikrini ortaya attılar. Yani Güneş paneli hem enerji üretiyor hem de suyu temizliyor…

Güneş pilleri elektrik üretmek için Güneş ışığını toplarken; Güneş panelinden gelen ısı, su damıtma aşamasında buharlaşmayı sağlıyor. Bu buhar, tuz ve diğer kirleticileri filtreleyen ve temiz suyun diğer tarafta yoğunlaşmasını sağlayan gözenekli bir polistiren zardan geçiyor. Suudi Arabistan’ın Suval şehrindeki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde mühendis olan Peng Wang, bu durumun Güneş pili tarafından elektrik üretmesini etkilemediğini söylüyor.

Daha fazla oku: Şeffaf Güneş Panelleri, pencereleri yeşil enerji toplayıcılarına dönüştürecek

Araştırmacılar, ikisi bir arada olan bu makinelerden oluşan Güneş tarlalarının, elektrik tüketilirken artan küresel içme suyu talebine yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Araştırmacılar, laboratuvarlarında Güneş’e benzer aydınlatma sistemini kurdular. Yaptıkları deneylerde prototip, cihaza gelen ışığın yaklaşık yüzde 11’ini elektriğe dönüştürdü. Aynı zamanda ağır metallerle bağlanmış tuzlu ve kirli su ile birlikte prototiplerin suyu ne kadar iyi temizlediğini de test ettiler. Bu deneylere dayanarak, yaklaşık bir metre boyundaki bir aletin saatte yaklaşık 1,7 kilogram temiz su pompalayacağı tahmin ediliyor.

Daha fazla oku: Güneş enerjisi ile çalışan Akıllı Yüzer Çiftlikler

MIT’de yüksek lisans öğrencisi iken su damıtma konusu üzerine çalışan ancak yeni çalışmaya dahil olmayan mühendis George Ni ise “Gerçekten bu iyi bir mühendislik işi. Bir sonraki adım bunun nasıl uygulanacağı olmalı. Çatıda mı olacak? Eğer öyleyse suyu nereden alacaksınız? Okyanusta yüzer bir şekilde mi olacak? O zaman, dalgalar tarafından sarsılmaması için onu nasıl sabit tutacaksın? Cihazın gerçek Dünya’da kullanıma girmesi için bu tip testler çok önemli” şeklindeki düşüncelerini dile getirdi.

Hem enerji üretiyor hem de suyu temizliyor… Fikir olarak kulağa güzel geliyor. Sizce uygulanabilirliği nasıl?

Kaynak: Science News