Sayfalarını çevirdiğimiz kitapların yerini tutmasa da, yanımızda e-kütüphanemizi taşıyabilmek büyük bir avantaj olsa gerek. Sizin de bir e-kütüphaneniz var mı? Kategoileri ayırıp kendimce hazırladığım e-kütüphaneme siz de ulaşabilirsiniz. Hatta birileri bu işi daha ciddiye alıp, Dijital Kütüphane adı altında güzel bir uygulama oluşturmuş.

Semih Çebi ve İlker Sungur tarafından hayata geçirilen Dijital Kütüphane adlı uygulama kütüphaneleri herkes için erişilebilir kılıyor. Ne yazık ki her okul, her şehir geniş içerikli kütüphanelere sahip olamayabiliyor. Herkes her kitabı alamayabiliyor.

Uygulama, bazı kütüphaneler ile anlaşma yapmış. Bu kütüphanedeki kitaplara QR kod yerleştirilmiş. Bu sayede birden çok kişi aynı anda mobil cihazlarından kitapları okuayabiliyorlar. Platformun kendi içinde de bazı e-kitaplar mevcut.

Bu proje ile birlikte uygulama yaratıcıları, kitap okuma oranındaki ve kültür seviyesindek artışı ile kitaplara kolay ve ücretsiz erişim imkânını hedefliyor.

Dijital Kütüphane uygulaması ile birlikte birçok kitaba çok kolay bir şekilde ücretsiz olarak erişebilirsiniz.
Dijital Kütüphane uygulamasının içinden görüntüler.

Yoksa hâlâ kitap okuma bahaneniz mi var?

İstediğiniz kategoriye girerek, istediğiniz kitabı seçebilirsiniz. Kitabı seçtiğinizde kitap özeti, içindekiler bölümü, benzer kitaplar gibi bazı bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca kitabı okuyup uygulamadan çıktınız diyelim. Tekrar uygulamaya girdiğinizde kaldığınız yerden devam ediyor. Arka plan rengi, okuma modu, yazı boyutu, yazı tipi özellikleri de kişiselleştirebiliyorsunuz.

Dijital Kütüphane’yi iOS cihazlarınız için App Store‘dan, Android cihazlarınız içinse Google Play Store‘dan indirebilirsiniz.

Peki, Dijital Kütüphane içerisinden okumak için ilk kitap neyi seçtiniz?

İnternet siteleri: dijitalkutuphane.com.tr