13 yaşındayken kendi yaşıtlarımın oynadığı dizilere bayılırdım. Ergenlikten olsa gerek. Orada ne giymişler, neler yapmışlar diye merak ederdim. Görüp beğendiğim bazı şeyleri uygulardım. Sanırım kapitalizmin istediği de buydu. Bu dizilerden biri de Clarissa, Explains It All idi. 

Giydiği kıyafetlere bayılırdım, ki halen daha bayılıyorum. Odasını her seferinde incelerdim. Clarissa’nın kurdele üzerine dikilmiş düğmelerden yapılmış bir duvar süsü vardı. Aynısını odama yapmıştım. Ne zamanlardı! Her hafta odamın şeklini değiştiriyordum. Çocukluk işte! Gerçi şu koca halimle bile izlettiriyor kendini bana.

Melisa Joan Heart’ın da sevimliliği diziye bence ayrı hava katıyordu. Bazı şeyleri anlama çabası, istekleri, o yaştaki ben için de benzer hislerdi. Bu yüzden kaçırmadan izlerdim. Eski zamanlara hayranlığım da diziyi izlememe etki ediyordu. -Mutfaktaki o uzun kablolu telefondan edinmem gerek bir tane.- Tarzı ve ilgileri garip kaçıyordu o zaman. Komik bir aile, şekilli küpeleri, her olay için o koca bilgisayarında oyun hazırlaması, odasına camından giren arkadaşı, hayvan dostunun evi ve kıyafetleri ve “fish face“i unutmamak lazım…

Geçenlerde “Neden bu diziyi bulup tekrardan izlemiyorum?” dedim. İnternette aramaya başladım. Maalesef sadece birinci sezonu bulabildim. Sadece onu indirdim ve izledim. Keyifle de seyrettim. Artık büyümüş olmama rağmen her zamanki gibi heyecanla izledim. O yaşlarım aklıma geldi. Eğlenceli, meraklı ve keşif dolu senelerin başlangıcıydı.

Yönetmen: Mitchell Kriegman
Tarih: (1991–1994)
IMDB: 7,3