Avustralya’nın Brisbane şehrinde yaşayan 18 yaşındaki Madeline Stuart, down sendromlu genç bir kadın. Maddy’i mükemmel kılan ise ilham verici bir model olması.

Dans, yüzme ve amigoluk ile yaklaşık 40 kilo vermeyi başardı ve Annesi Rosanne’ye göre; Maddy’nin yaşamındaki değişim ona güven ve enerji verdi. Gerçekten de Down Sendromlularla ilgili ön yargıyı kırabilecek bir iş yapıyor.

Maddy Facebook sayfasında, “Model olmak insanların Down Sendromlular hakkındaki bakışını değiştirmeye yardımcı oluyor… Poz vermek kabul etmelerini sağlayacak” şeklinde yazıyor.

Annesinin BuzzFeed‘e (1) yaptığı açıklamada; “İnsanlar artık Down Sendromluların da güzel ve ilgi çekici olabileceğinin farkına varmalı” diye belirtiyor ve tabii bu farkındalığın bazı insanlar için daha zor olduğunun da altını çiziyor.

Maddy’nin doktoru onun hiçbir şeyi başaramayacağını söylemesine rağmen, annesi de her geçen gün bir şeylerin değiştiğini ve insanların henüz anlayamadığı şeyleri daha kolay kabul etmeye başladığını belirtti.

Annesi, Maddy’i cesareti için her zaman destekliyor. Down Sendromlu insanlar her şeyi yapabilir. Onlara sadece bir şans verilmeli!

(1) https://www.buzzfeed.com/melissaharrison/meet-aspiring-model-madeline-stuart#.hoNDzmxYdz

19 Mayıs 2015, Gaia Dergi