Dış Güneş Sistemi’nin tamamının araştırılması için 1977 yılında, uzaya, Voyager 1 ve Voyager 2 araçları yollandı. Bu uzay araçları gezegenleri ziyaret ettikten sonra, Dünya dışında başka akıllı yaşam formlarını araştırmak için evrenin derinliklerine doğru yol almaya devam etti ve bu ilerleyiş hâlâ devam ediyor.

Başka akıllı yaşam formlarının bulunması niyetiyle dünyadaki hayatın ve kültürlerin çeşitliliğini gösteren seçilmiş sesler ve görüntüleri içeren “Voyager Altın Plak”ları da bu araçların içinde uzaya yollandı.

Meşhur ABD’li gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan‘ın liderliğinde bir ekip, plağın içeriği için dalga, rüzgâr, gök gürültüsü ve hayvan sesleri gibi çeşitli doğa seslerini ve 116 görüntüyü bir araya getirdi. Altın kaplama plak, 55 dilde sesli dilek ve selamlama içeriyor. ABD’nin 39’uncu Başkanı Jimmy Carter ve eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Waldheim’in yazılı mesajları ile başlayan plakta, Türkçe dilinde “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun” mesajı da bulunuyor. Plakta; Bach, Mozart, Blind Willie Johnson gibi önemli müzisyenler yer alıyor ve değişik kültürlerin ve dönemlerin müziklerinden bir derleme var.

Siyah-beyaz, renkli fotoğraflardan ve diyagramlardan oluşan görüntü koleksiyonunda, matematiksel ve fiziksel nicelikler, güneş sistemi ve gezegenler, DNA, insan anatomisini ve üremesini gösteren bilimsel içerikler de yer alıyor. Çeşitli kültürlerden, hayvanlardan, insan portrelerinden ve günlük yaşamdan görseller mevcut. Fotoğrafların çoğuna zaman, boyut ya da kütle ölçekleri de eklenmiş. Konması planlanan çıplak kadın ve erkek fotoğraflarına NASA’nın izin vermemesi sebebiyle sadece bir çiftin silueti eklenmiş.

Evrenin koca boşluğunda ilerleyen bu Altın Plak, ne kadar da heyecan verici değil mi?

Uzaya gönderilen 116 görselden bazıları ve altın plağın tüm ses kaydı:

11 Mayıs 2015, Gaia Dergi