VPN nedir? VPN nasıl çalışır? Ne işe yarar? Corona sürecinde VPN kullanımı neden arttı? VPN ile internette anonim olmak mümkün mü? Ücretsiz VPN programları ne kadar güvenli?

Yasaklı sitelere giriş veya IP değiştirme programı olarak bilinen VPN, internette içerik özgürlüğü sağlayabilir mi? VPN programları siber güvenlik aracı olarak kullanılabilir mi?

Corona virüsü sebebiyle küresel olarak uygulanan sosyal izolasyon doğrultusunda birçok işletme dijital dönüşüme uğradı ve home-office çalışma modeline geçiş yaptı. Hem home-office çalışma modeli hem de bireylerin internette daha çok içeriğe ulaşma isteği nedeni ile VPN kullanımı bu süreçte artış gösterdi.
VPN Nedir?

VPN nedir?

VPN, bilgisayar gibi cihazlar veya ağlar arasında Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP), OpenVPN gibi tünelleme protokolleri ile oluşturulan sanal özel bir ağdır. Bu sanal özel ağa giren her veri paketi Veri Şifreleme Standardı (DES), 3DES, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES), Blowfish gibi şifreleme yöntemleri ile şifrelenir.

VPN hem kurumlar tarafından hem bireyler tarafından kullanılmaktadır. Kurumlar tarafından kullanılan VPN çeşidi ağırlıklı olarak Site to Site VPN iken bireyler tarafından kullanılan VPN çeşidi Remote Access VPN’dir. Remote Access VPN aynı zamanda home-office veya seyahat gereği uzaktan çalışanların şirket ağına güvenli bir şekilde bağlanmaları için de kullanılmaktadır.

VPN Nasıl Çalışır?

Bireyler tarafından kullanılan VPN programları nasıl çalışır? VPN kullanılan bilgisayar ve seçilen VPN sunucusu arasında tünelleme protokolleri ile sanal özel bir ağ oluşur. Bilgisayar internete VPN aktifleştiğinde internet servis sağlayıcısı sunucusu yerine VPN sunucusu üzerinden bağlanır.

Bilgisayar ve VPN sunucusu arasındaki bu ağa giren her veri paketi şifrelenir. VPN sunucusundan varış noktasına doğru yola çıkan veri paketlerinin taşıdığı başlıkta yer alan cihaz internet protokol (IP) adresi VPN sunucusunun IP adresi ile maskelenir. Bu sanal tünele giren her veri paketinin kimlik doğrulaması gerçekleştirilir.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN ile öncelikle internet servis sağlayıcısı kullanıcının çevrimiçi aktivitelerini göremez. Ortak Wi-Fi ağlarına bağlanırken VPN kullanılmasının sebebi de VPN ile çevrimiçi aktivite trafiğini şifrelemek ve ortadaki adam (Mitm) saldırılarına karşı koruma sağlamaktadır.

VPN ile çevrimiçi aktiviteler IP adresi maskelendiği için anonimlik kazanır. IP adresi kişinin fiziki konumunu internet üzerinde iletişim kurduğu her web site ve platform ile paylaştığı için VPN kullanıldığında çevrimiçi aktiviteler anonimlik kazanır.

VPN ile sınırsız internete erişmek mümkündür. VPN ile hem IP adresi bazlı hem de Derinlemesine Paket İnceleme (DPI) ile uygulanan erişim engelleri aşılabilir. Ayrıca seçilen VPN sunucusunun bulunduğu fiziki konumdaki çevrimiçi içeriklere ulaşılabilir. Örneğin, VPN ile ABD üzerinden internete bağlanıldığında sadece gerçek fiziki konum dolayısıyla oluşan erişim engelleri aşılmaz. Aynı zamanda bağlanılan konumdaki içeriklere de ulaşılabilir.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, Mayıs 28’de yayınladığı basın bildirisinde VPN kullanımının Corona sebebiyle uygulanan karantina uygulamaları sebebiyle Mart’ın ilk haftalarından itibaren sadece ABD’de yüzde 45 arttığını belirtiyor. Bunun sebebinin de bireylerin video ve eğlence platformlarına rahatça girebilme isteğinden olabileceğini belirtiyor.

Ücretsiz VPN programları güvenli midir? Ücretsiz VPN programları kullanıldığı cihazda casus yazılım programı gibi görev görebilir ve kişisel veri ve bilgileri kaydedebilir. Ücretsiz programlar finansal kazanç sağlamak için verileri kaydedip reklamcı gibi üçüncü partiler ile paylaşabilmektir. Bu sebepten ötürü sadece ücretsiz VPN programlarının değil ücretsiz antivirüs, hafıza temizleyici gibi program ve yazılımların da kullanımından kaçınılmalıdır.

Yazar: Büşra Uğral