Muneera Williams ve Sukina Owen-Douglas; Bristol’da doğup, büyümüş ve aynı zamanda Jamaikalı göçmen ailenin çocukları. Bu iki kadın; cinsiyet, inanç, vatandaşlık ve miras konularını sorgulayan Poetic Pilgrimage isimli rap grubunu 2002 yılında kurmuş.

Şu an 30 yaşında olan Muneera ve Sukina, lisede tanışır ve birlikte koroya katıldıklarında şarkı söylemekten ne kadar keyif aldıklarını keşfederler. Tarih, maneviyat ve siyahi kadınların medyada temsili gibi konuları tartışmayı sevmeleri gibi nedenler, Poetic Pilgrimage’nin temellerini oluşturur.

Kültürler kavşağı olarak Poetic Pilgrimage

Poetic Pilgrimage, rap müziğin karışık kimliklerini ifade etmek için en iyi yol olduğunu düşünüyor. İnançları ve atalarının mirasından ilham alarak; kimlik, küresel politika ve kadın sorunlarına güçlendirici bir perspektif getirdiğini ifade ediyorlar.

Williams ve Owen-Douglas, çok sayıda etnik ve millet vurgulamaları ile yaptıkları şarkılarına reggae, caz ve dünya müziğini aşılayarak, kültürler kavşağı olarak Poetic Pilgrimage’in yerini sağlamlaştırdı.

Online yayın yapan HipHopDX’e verdikleri röportajda Owen-Douglas şöyle diyor: “Bazı insanlar Batı ve İslam’ın anlaşamayacağını düşünüyor fakat bu bakış açısına asla sahip olamayız çünkü biz buyuz.”

İnternet siteleri: poeticpilgrimage.co.uk

27 Mart 2015, Gaia Dergi