VA Panspermia albümü 10 Haziran 2016 tarihinde ücretsiz ve dijital formatta indirilebileceği duyurmuştu. İndirme linkleri Facebook etkinlik sayfasında paylaşıldı. Panspermia‘nın tohumlarını linki tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Panspermia hipotezine göre; tüm evrene dağılmış yaşamın kökünü oluşturan tohumlar, içinde yaşadığımız Dünya’da canlı yaşamının başlamasını sağladı. MÖ 5’inci yüzyılda Antik Yunan zamanında şu an İzmir/Urla olarak bilinen bölgede yaşamış Yunan düşünür Anaksagoras tarafından bu hipotez ortaya atıldı. Hipotez, uzaydan gelip, okyanuslara düşen mikropların önce balıklara sonra amfibyumlara, sürüngenlere ve daha sonra memelilere dönüştüğünü söylüyor.

İzmir’den Dj Oxomo tarafından da darktrance/Psycore albümünün teması olarak belirlenerek panspermia hipotezi yeni bir bakış açısı getiriliyor. Canlı varoluşunu anlamlandırma adına bir araya gelen 10 prodüktör tarafından bu albüm için yazılmış özel ve yeni trackler oluşturuldu.

Brezilya’dan tribal soundu ile Maramba ve kutsal dark soundu ile Tabura, Meksika’dan sert ve net tavrıyla Miquiztli, İsviçre’den Kinetik Flux ve Simbah ile ortak projesi Tikbah, yine İsviçre’den yeni ve ilginç soundu ile albümün tek kadın prodüktörü Plankton, Macaristan’dan ilginç kompozisyonlarıyla Varazslo, Yunanistan’dan dark bir çığlık Crone ve dark çizgisiyle Hyperekplexia ve son olarak Almanya’dan Elephant ile farklı kültürlerin sound’larını bir araya getiren bu albümdeki trackler, dark ve psycore türlere olan bakış açınızı değiştirecek.

10 yıldır psytrance kültürü içinde birçok alanda çalışan Kristal Güngören, geçtiğimiz kış müzikle daha çok ilgilenmeye ve sevdiği sanatçıların parçalarını mixlemeye başladı.

Bu albüm, Dj Oxomo’nun keşfettiği bu yeni sanatçı ve sound’ları farklı ülkelerde tanıtmak, onları desteklemek ve Türkiye’de, dünyada tanınmalarını sağlamak adına yaptığı bir projedir. Brezilya, Meksika, İsviçre, Macaristan, Yunanistan ve Almanya’dan bir araya gelen sanatçılar Quantum Digits Records’un da desteğiyle farklı ülkelere kendi sound’larını ulaştırabilecekler.

Oxomo’nun panspermia hipotezini fark etmesi ve araştırmaya başlaması ile de albümün konsepti belirlendi. Panspermia hipotezi sanatçıların da oldukça ilgisini çekti ve bu albüm için yeni track’ler yazdılar. Bu albüm, özgür bir dünya ve varoluşu anlamlandırma adına ücretsiz bir proje.

"Panspermia"nın tohumları her yerde
Kristal Güngörün, albümün içinde olan Panspermia hipotezi üzerine kolaj çalışması.

Panspermia hipotezi sanatçıların da oldukça ilgisini çekti ve bu albüm için yeni track’ler yazdılar. Bu albüm, özgür bir dünya ve varoluşu anlamlandırma adına ücretsiz bir proje.

Kanada’dan Quantum Digits Records albümün ücretsiz yayınlanmasını üstlendi. Kıbrıs’tan Digitalx ise parçaların masteringini yaptı.

Dj Oxomo ve Quantum Digits Records sayesinde, bu albüm aracılığı ile Amerika, Avrupa, Asya ve Türkiye’den sanatçılar bir araya geldi. Dj Oxomo, Otkun Atman’ın desteği ile uzak uçları bir araya getirerek, sınırların olmadığı özgür bir dünya için yeni fikirler üretmek üzere bu albümün bir çağrı olduğunu söylüyor. Ayrıca albümü dinleyen herkeste varoluşu anlamlandırma adına yeni fikrilerin oluşmasını diliyor ve uzak uçlardan ses tohumları gönderiyor.

Facebook etkinlik sayfasında Kristal Güngörün albüm ve hipotez hakkında şöyle diyor: “Panspermia hipotezinin yaşamın taşınabilirliği üzerine olması, Oxomo’nun canlılığın her bir atomuyla bilgi ve deneyim taşıyan güçlü tohumlar olduğunu fark etmesini sağladı. Bir atomuyla bile sonsuz çeşitlikte canlılığa olanak tanıyan bu muhteşem yapı; varoluş, içinde onu anlamlandırarak yaşayacak bir türü de olasılık çemberine almalıydı. Tüm türleri kavrayabilecek, boyut ve fiziksel duruşuyla dünyadan keyif alıp onu varoluşun tüm coşkusuyla yaşayabilecek bir tür var olmalıydı! Zekası, duyguları, felsefesi ve sanatlarıyla bu acaba insan mıydı?

"Panspermia"nın tohumları her yerde
Kristal Güngörün, albümün içinde olan Panspermia hipotezi üzerine kolaj çalışması.

Çağlardır insanlık, tüm yanlış yönlendirilmişliğiyle zekasını tamamen yanlış yönde kullanarak, anlam fışkıran bir gezegende anlamsız bir varoluşun içinde sürüklenmektedir. Her köşesi yaşam ve mucize dolu bu gezegeni ve onun ev sahipliği yaptığı binlerce türü yok oluşa sürükleyen insan, kendi yaşam alanlarını ve çevresindeki muhteşem türlerin soyunu yok etmekten başka bir şey yapmıyor aslında. Açı biraz genişletilip, uzaktan bakıldığında, çevresindeki canlılığı yok eden bir virüsten farksız görünür insanlık…

Bugünden sonra doğayla uyumlu, eşit, estetik, kutsal ve eğlenceli bir yaşama geçebilmek için ne yapmalı, neresinden başlamalı? Ama dünyanın her yerinden yeni projelerle dünyayı bir kaç nesilde gerçekten yaşanacak hale getirmek aslında çok zor görünmüyor. Yeter ki ana uygun müzik eşlik etsin!

Varoluş, anlamlandırılmayı hak ediyor. Bunu en iyi yapabilecek tür ise, bencilliği, aptallığı, kavgaları ve yanlışlığı yanında, sanatçı ruhuyla üreten, duygusallığıyla acı çeken, merakıyla araştıran, kalbiyle inanan insanlıktır. Geleceğe, yaşanmaktan keyif alınacak bir dünya bırakmak ve insan varoluşunu anlamlandırmak umuduyla…”

"Panspermia"nın tohumları her yerde
Kristal Güngörün, albümün içinde olan Panspermia hipotezi üzerine kolaj çalışması.

VA Panspermia Track List

Kinetik Flux – l’insomnie d’un soir (190 to 185 bpm)
Tikbah – Protozoa [180-200-212-250-220-195 bpm]
Elephant – Intergalactical Luna (198 bpm)
Crone – Cursed Souls (190 bpm)
Hyperekplexia – Alma Oscura (187 bpm)
Miquiztli – Om Namah Shivaya (180 bpm)
Marambá – TerraFunda (180 bpm)
Tabura – Sonar Healing (196 bpm)
Varazslo – Vis Vitalis (215 bpm)
Plankton – Melomaniac (250 bpm)

VA Panspermia

• Elephant (Germany)
soundcloud.com/elephantvibes
• Tikbah (Switzerland)
soundcloud.com/tikbah
• Plankton (Switzerland)
soundcloud.com/dark-plankton
• Kinetik Flux (Switzerland)
soundcloud.com/kinetikflux
• Varazslo (Hungary)
soundcloud.com/varazslo
• Crone (Greece)
soundcloud.com/crone_darkpsy
• Hyperekplexia (Greece)
soundcloud.com/hyperekplexia
• Miquiztli (Mexico)
soundcloud.com/miquiztli_04
• Tabura (Brazil)
soundcloud.com/taburalive
• Maramba (Brazil)
soundcloud.com/maramba

Mastered by: DigitalX
soundcloud.com/digitalx
Compiled by: oxomo (Turkey)
soundcloud.com/oxomoo
Sound Monsters
www.facebook.com/soundmonsterss/?fref=ts
Label Info & Contact: Quantum Digits Records (Canada)
soundcloud.com/quantumdigits
/www.facebook.com/quantumdigitsrecords/?fref=ts
www.facebook.com/ote.kun?fref=ts

8 Haziran 2016, Gaia Dergi