Son 10 yılda denizden 60 milyondan fazla sigara izmariti toplandı. Okyanus Koruma Birliği’nin raporuna göre, sigaralar bir numaralı okyanus atığı. “Güney Ege’nin Kelebeği” diye de bilinen Yunan adası Astypalaia, sigarayı yasaklayan ilk ada olmayı kendine hedet belirledi.

Yunan plajlarının birçoğu, sigara izmariti dahil birçok atıkla dolu. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun gönüllü ekibi her yıl Yunanistan çevresindeki plajları temizliyor.

Ada Belediye Başkanı “Sigara İçilmeyen Astypalea” vizyonundan bahsederek, bunun politika önemlerinin bir sonucu olmadığını, ada sakinleri ve ziyaretçileri tarafından bilinçli bir seçim olduğunu söyledi. Ancak bu ada kampanyasını, Yunanistan’ın Papastrator isimli en büyük tütün şirketinin desteklemesi de bir hayli ilginç.

Sigara içenlerin şu anda ülkede istenmeyen olup olmadıkları Başkan’a sorulduğunda; “Hayır, elbette değil. Tam tersine. Sigara içenleri memnuniyetle karşılıyoruz ve umarız en azından bir süre sigara içmeyen bir adada kalırlarsa, belki de sigarayı bırakmaya ve daha sağlıklı bir yaşama katılmaya karar verebileceklerini umuyoruz.”

https://www.instagram.com/p/BYavc8klvnc/?utm_source=ig_embed