Zehirli olmayan basit bir uygulama ile karıncıları, onlara zarar vermeden evinizden uzaklaştırabileceğinizi biliyor muydunuz?

Her canlının yaşama hakkı var dediğimizde sadece kedi köpek gibi canlılar ile sınırlı tutmamamız gerekiyor. Aslında birçok şeyin daha iyi çözümünün her zaman var olduğunu yeni şeyleri öğrendikçe görebiliyoruz.

Birçoğumuzun evini karınca basmıştır. Özellikle kırsal kesimde yaşayanlar minik misafirlerin ziyareti ile çok kere karşılaşıyordur.

Bu durumla karşılaşmamanın çeşitli yolları var. Bunlardan biri piyasada çeşitli markalar adı altında satılan böcek ilaçları. Ama ben onlara zarar vermek istemiyorum. Aynı zamanda bu kimyasal böcek ilaçlarını kullanarak sadece onlara değil kendimi de zehirlemiş oluyorum. Yaşam alanıma zehri sokuyorum. Bu durumdan ufak bebeğim ya da hayvan dostum da etkileniyor. Ben bunların olmasını istemiyorum. O yüzden kimse zarar görmeden birkaç basit uygulama ile herkes normal hayatına devam edebilir.

Tecrübe etmiş kişilerden öğrendiğime göre; limon en çok tavsiye edilen yöntem. Geldikleri yerlere limonu sıkın ve yarım limonları çürüyene kadar oraya bırakın. Tuz da bir diğer çok tavsiye edilen yöntemdi. Sarımsak ve soğanın da kullanılabileceği söylendi. Tree Hugger‘da okuduğum bir makaleye göre toz tarçın da işe yarayan bir yolmuş. Bebe pudraları da yollarına dökülerek çözüm olabilir diyorlar ama bebek pudrası, kanserojenliği kanıtlanmış bir madde.

Yine de siz siz olun, böcek ilaçlarını kullanmadan önce bir kere daha düşünün. Bir şey kaybetmezsiniz.

7 Nisan 2015, Gaia Dergi