1970’lerin başına geldiğimizde, hareket araştırmacısı Steve Paxton, Judson Dans Tiyatrosu katılımcılarıyla çağdaş dans tekniğinden biri olan kontak doğaçlamayı geliştirdi. Kontak doğaçlama, duyular ve sezgiler aracılığıyla başka bedenlerle kontakta kalarak, dengeli ve güvenli hareketler ile yaratıcı dramada olduğu gibi oyun oynamanın yollarını arar. Kombinasyon esnasında daha önceden tahmin edilemeyen ve her şeyin bir anda geliştiği bu dans, fiziksel bir sohbet niteliği taşır.

Kontak Doğaçlama sessiz bir meditasyon anından, enerjisi yüksek fiziksel aktiviteye kadar geniş bir hareket alanına sahiptir. Her sanat eserinde olduğu gibi hepsi bir önceki akımdan etkilenebileceği gibi kontak doğaçlama da bale, modern ve çağdaş danstan etkilenmiştir. Gündelik hayatımızda paylaşmak, güvenmek ve sessizliğe alan açmak gibi birçok niteliği kazanabilme yolunda meditatif bir yol çizer.

“Ciddi bir şekilde neşeli, neşeli bir şekilde ciddi olmaya hazır olmak!”

Kontak Doğaçlama Jam’leri farklı geçmişlere sahip bedenlerin toplanmasında dokunmaya dikkat eder. Her an varlığını sürdürebilme yetisine ve farkındalığın ne olduğuna dair bir kapı açar. Her an orada olmaya çalışmaktır. Kontak dansta ağırlık alışverişleri, kaldırma, taşıma, dokunmaya veya dokunmamaya duyarlılık, rahatlama; yerle, havayla ve mekanla olan etkileşim ve de topluluk bilinci yapılan hareketlerin doğaçlama olarak başlıca unsurlarıdır. Yapılan atölyelerde katılımcalara rahat olmasını sağlamak amacıyla güven oyunları ve yaratıcı drama teknikleri gösterilir. Dansın nasıl akışta kaldığına dair videolar aşağıdadır.