Pembe metrobüs konusu aldı başını gidiyor. Çok büyütülmemesi gerektiği düşünülse de aslında içinde barındırdığı tartışmalar bilhassa önemli noktalara parmak basıyor. Saadet Partisi’nin sitesinde yayınlanan basın açıklaması is şöyle:

Her 3-4 Araçtan Sonra 1 Adet Pembe Renkli Metrobüsün Sefere Konulması Durumunda İsteyen Kadın Yolcular Normal Seferdeki Araçlarla, İsteyen İse Pembe Renkli Metrobüsü Tercih Ederek Seyahat Edebileceklerdir.

Elbette isteyen, istediği öneriyi dile getirebilir. Zaten üzerine gevelemek istediğim bu değil. Bu olay zerinden zihniyet eleştirisi yapmak… Bu durumla taciz azalmayacak ya da durmayacak. Bu suçu düşürmek için eğitimle ıslah etmek yerine neden kadını izole etmek gerekiyor? Bu işin kolayına kaçmaktır. Otobüsün içinde taciz eden indikten sonra etmeyecek mi? Dışarıdaki kadını korumak için ne yapacaksın? Pembe caddeler, pembe alışveriş yerleri mi? Hayır, haremlik selamlık muhabbetini yapmıyorum burada. Bunun bir çözüm olmadığını dile getirmeye çalışıyorum. Ayrıca taciz sadece elle yapılan bir şey değil ki, otobüsün içinde oturan kadına, isteyen dışarıdan bir dil atar, parmak çıkartır, laf atar! Bunu yedirmek kolay mı olacak?

Pembe otobüse binmeyene yollu mu denecek bu sefer de?

“İsteyenler” diye belirtilmiş. Binmek istemeyen ya da oldu da pembe metrobüse yetişemedi; ötekisine binmek zorunda kalan biri tacize uğradı diyelim. Bugün akıl sağlığı yerinde olmayan 14 yaşındaki bir çocuğun tecavüze uğramasında rızası vardır diyen yargı senin davanda “Pembeye binseydin ya da geç kaldın bekleseydin, napalım” derse ne olacak?

Toplum bilinçlenmedikçe bunun önü alınamaz, farklı şekillerde devamı gelir. Mücadele etmenin gerekli olduğu kanaatindeyim. Burada sadece erkeği değil, kadını da bilinçlendirmek gerek. “Kadın bu durum karşısında susmaması ve utanmaması gerektiğini” bilmeli. Tabii bu daha farklı bir konu.

Zamanında birçok kadın, daha kapalı zamanlarda susmadılar ve haklarını aldılar. Zihniyetin değişmesi; evet zordur. İmkânsız değildir. Eğitim, bilinçlendirme! Her zaman denen, bilinen şey. Bana göre, zihniyeti değiştirmektense, bunun değişmesini istemeyen kişilere engel olmak çok çok daha zordur. Virüs gibi her yerdeler çünkü. Bunun için mücadele etmek lazım.

Ben bu zihniyeti kabul etmiyorum. Ben bunun değişebileceğine inanıyorum. Mücadele etmektense, “Evet, sizler bizler üzerinde egemensiniz” lafını kabul etmiyorum.

Kadın kadını taciz ederse?

Şu da var: Kadın kadını taciz ederse ne olacak? Ki daha açık ve rahat şekilde bunu yapabilirler.

Bunun yerine herkesin tıkış tıkış değil rahatça binebileceği gibi metrobüs sayıları neden çoğaltılmıyor?

Evet, kadınlar bıkmış. Kesinlikle hoş bir şey değil. Kimsenin başına hiçbir türlüsünü vermesin, ama bu bir yöntem değil. Bu bir çözüm değil. Bizlere istedikleri gibi davranamayacaklarını, saygı duymaları gerektiğini, onların bizim üzerimizde bir hakimiyetleri olmadığını göstermemiz, öğretmemiz gerekir. Bu şekil sözde çözüm önerisi, onların karşısında ezildiğimizi, kaçtığımızı gösterir. Bu da daha çok kükremelerine sebep verir. Düşünüyorum ki, bu insanlar bilinçlendikten sonra doğru olanın ne olduğunu göreceklerdir. Önemli olan burada insan olmak, birbirimize saygılı davranmak. Toplumsal cinsiyetteki eşitsizliği hep birlikte düzeltebiliriz.

Son olarak şu yorum biçimi dikkatimi çekti. “Karşı çıkanlar tacizcilerle bi vakit geçirsinler de koşa koşa pembe metrobüse gitmezlerse ne olayım” tarzında. Bir şey demeden önce bi düşünmek lazım, hemen bir yargıya varmadan karşı tarafla ilgili. Kim tacize uğramak ister; siz sanıyor musunuz ki bir kadının bile bu hayatta başına bir şey gelmeden, rahatça yaşadığını? Kadın olmak bu dünyadaki en zor şeylerden biridir. Herkes sorunsuzca yaşam sürmek ister. Burada buna karşı duranların tartıştığı nokta bir otobüs değil. Bunun daha ötesinde bir şey. Sadece bu başlık bu konuları gündeme getirdi. Bu lafları edeceğinize, bu tacizciler neden bu kadar fazla, nasıl azaltılır diye düşünün. Çünkü o tacizci pembe metrobüsten inen bacınıza o sınır içinde bir şey yapamasa da o kapıdan indikten sonra, aman başa gelmesin, istediğini yapabilir.

Naçizane fikirlerimi belirtmek istedim sadece.