Bu yaz ilk festivalinize gitmeyi mi planlıyorsunuz? Çok heyecanlı değil mi? Heyecanınızla birlikte ne yapmanız gerektiğini tam kestiremiyorsanız doğru yerdesiniz. Müzik festivallerine yeni başlayanlar için rehber oluşturduk. Bu başlangıç rehberi aradığınız tüm sorulara cevap verebilir.

Bütün festivaller farklı konseptlere ve farklı titreşimlere sahiptir ama yine de hepsinin ortaklaştığı bazı noktalar vardır. Kamp yaparken götürmeniz gerekenler çok değişmez. Ya da her festivalde hava koşulları değişebilir. Yani temel şeyler hepsi için aynıdır.

Bu yazı festival deneyiminize yardımcı olacak önerileri sizlere sunuyor. Bilgiler, müzik festivallerinde nasıl hayatta kalacağınıza yardımcı olacak.

İlk festivalinize hazırlamak

Her festivalin bekleyiş süresi çok heyecanlıdır. İlk olunca duygular iki katına çıkabiliyor. Ne yapacağınızı bilmemek sizi endişlendirebilir ama dert etmeyin her şey çok basit. Heyecanınızın tadını çıkartın ve eğlenin.

Festival öncesi hazırlığınız arasında yapacağınız ilk şey festivalin sitesini ziyaret etmek olmalı. Bu sitede hangi olanakların size sunulacağını ve sıkça sorulan soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Türkiye’deki festivallerin internet siteleri ne yazık ki çok aktif değiller ya da bir siteleri yok. Eğer bir internet sitesi bulamazsanız festival etkinlik sayfasına girerek, “hakkında” kısmından bu bilgileri öğrenebilirsiniz. Mesela, “çocuk alanı veya engelli erişimi var mı” gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Festivale ne getirmek gerekir?

Festivale ne getirmeliyiz?

Çadır, uyku tulumu, mat, sıcak tutacak giysiler, uygun ayakkabı, yiyecek, para, ilaçlarınız ve ihtiyaç duyduğunuz kişisel hijyen malzemelerinizi yanınıza almanız gerekiyor. Kendinize bir liste yapın ve bu liste üzerinden kontrol ederek toparlanın.

Yurtdışındaki büyük festivaller çok iyi organize ediliyor. Kapsamlı altyapıya ve artık yılların deneyimine sahipler. İhtiyacınız olan birçok şeyi festival alanında bile bulabiliyorsunuz ama Türkiye’de riske girmemek için kendi eşyanızı kendiniz getirmenizi öneririm. Çadır, mat gibi malzemeleri bazen kiralayabiliyorlar veya satabiliyorlar. Yine de her festivalde bu imkân da olmayabilir. Ayrıca kendi eşyalarınızı getirmeniz ekstra atığın oluşmasını da engelleyecektir.

Yeme-içme ile ilgili çok fazla bir şey taşımanıza gerek yok. Artık fiyatlar önceden paylaşılıyor. Adil fiyatlar konulmuşsa ekstra yüke gerek yok. Ayrıca festivalin ve stantçıların da kazanabilmeleri için bir kısım öğünlerinizi buradan karşılayabilirsiniz. Tabii beş günlük bir festival için sürekli para ile yeme-içme çok masraflı olabilir. Elbette bu durumda kendi yemeğinizi getirmeniz faydalı.

Bununla birlikte her festival suyu bir şekilde ücretsiz olarak katılımcılara vermeli. Doğal kaynak suyunun olduğu alanlarda festival yapmak bu açıdan avantajlı.

Festival alanına nasıl ulaşılır?

Ulaşım

Neler götüreceğinizi planladınız. Şimdiki sorun ise festival alanına nasıl ulaşacağınız? Bu kadar yük ve uzun mesafeyi yürüyerek gitmeniz tabii ki de imkânsız. Genelde son dakika veya bir hafta öncesinden ulaşımla ilgili bilgileri Facebook sayfasında paylaşıyorlar.

Kendi aracınızla gidecekseniz festivalin otopark imkânı sunup, sunmadığını öğrenin. Ayrıca ekstra ücreti olup, olmadığını da… Büyük ihtimalle ekstra bir ücret sizden almayacaklardır ama yine de öğrenmek de fayda var. Ayrıca kendi aracınızla tek başına gitmek pek de doğa-dostu bir fikir değil. Bunun yerine aracınıza başka katılımcıları da alıp, benzini paylaşabilirsiniz. Bazı festivaller şehre daha yakın lokasyonlarda olabiliyorlar. Toplu taşıma ile alana ulaşabilirsiniz. Tabii bu kadar yük ile in, bin yapmak biraz zor olabilir. Ama festival dediğin de zorlukları ile güzel. Son olarak, festival, katılımcılara için servisler ayarlayabiliyor. Festivalin gerçekleştiği şehirden ve/veya Ankara-İzmir-İstanbul gibi büyük şehirlerden doğrudan festival alanına kadar rahatlıkla gidebilirsiniz.

Tüm bunların dışında bana yük bir şey yapmaz, o kadar da ağır değilim ve macera istiyorum diyorsanız otostop çekebilirsiniz. Etkinlik sayfasında kendinize yol arkadaşı da arayabilirsiniz.

Festivale nasıl gideceğinizi önceden bildiğinizden emin olun.

Festivale giderken yükümü nasıl taşıyacağım?
Fotoğraf: Patrick Hendry/Unsplash

Eşyalarımı nasıl taşıyacağım?

Getirdiğiniz her şeyi kendiniz taşımanız gerekiyor. Elbette yardım alabilirsiniz ama bu yükler sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. İşte, düzenli spor yapmanın ödülünü alacağınız yerlerden biri… Festivale varmak gerçekten yüke meydan okumak gibi olabiliyor. Hele dağın başında, patika yerlerdeki bir partiye gidiyorsanız kullanabileceğiniz sadece iki şey var: Taban ve sırt kuvvetiniz… Pes etmeyin! Yaşayacağınız deneyimler buna değecek.

Kamp alanını nasıl belirleyeceğim?

Festival alanına gelip, giriş işlemlerini hallettikten sonra yapmanız gereken ilk şey kamp alanınızı belirlemek. Festival haritasından kamp alanlarını ve konumunu inceleyerek kabaca nerelerin sizin için uygun olduğunu belirleyin. En güzel yerler kısa sürede kapıldığı için arkadaşlarınızın ve kendi çadırınız için yeterince yer bulman gerekiyor. Gece olduğunda etrafı gözlemleyin, çadırınızı bulmanızı kolaylaştıracak etrafta ışık yoksa çevresine siz ışıklı bir şeyler asabilirsiniz. Çadırınızı konumlandırırken ve hazırlarken kötü hava koşullarını ve Güneş’in doğuşunu da hesap etmeyi unutmayın.

Festival çadır alanı

Festival tuvaletleri

Ne yazık ki çok iç açıcı bir durumla karşılaşmayacaksınız, ben şimdiden size söyleyeyim, hazırlıklı olun. Ne yazık ki çoğu zaman yeterli tuvalet sayısı olmuyor ve temizlenmiyorlar. İnsanlar da biraz hor kullanıyor. Festival tuvaletleri ile başa çıkmak için birkaç ipucu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Ama yine de size iyi haberimiz var: festivalde tuvaltinizi ne kadar uzun süre tutabiliyorsunuz öğreneceksiniz!

Duşlar

Eskiden duş almadan bir festivali geçirebiliyordum ama yaşlandıkça biraz konfor ve rahatlık daha ön plana çıkmaya başladı. Bundan dolayı yardırmacalı geçen gecenin sabahı duş almak önemli bir ayrıntı artık. Eğer deniz veya girebilir suya yakın bir lokasyondaysa uyanınca doğrudan suya dalmak sizin için bir çözüm olabilir. Bunun dışında festival alanlarında duş başlıkları da konuluyor. Bir işletme alanında festival yapılıyorsa işletmenin kapalı kendi duş yerleri olabiliyor. Yoksa organizasyon kendi kapalı veya açık duş alanlarını kuruyor. Bu ortak kullanım alanları sizi zorluyorsa o zaman festivale gelmeyin! Şaka şaka ama bir festivale gelirken böyle şeyleri göze alarak gelmeniz gerekiyor. Ev konfor ve hijyenini beklemeyin.

Müzik festivallerine yeni başlayanlar için rehber

Yeme&İçme

Festival alanında normalinde her türlü diyete uygun yeme ve içme çeşidi adil fiyat çerçevesinde yer almalı ama bazen Türkiye’de yeme&içme kısmı eksik kalabiliyor. Özellikle vegansanız zor durumda kalabiliyorsunuz. Velhasılkelam, içeride her şey olsa bile yine de bazı insanlar kendi gıdalarını yanlarında getirmek istiyorlar. Her festivalin kuralı ne yazık ki kendine göre değişebiliyor. Bazı festivaller dışarıdan yemek içki getirmesine izin vermezken bazıları serbest bırakıyor. Ya da belirli sayıda bir alkol sokulmasına izin veriyorlar. Bu konudaki kurallarını sayfada yazmaları gerekiyor ya da siz bilgi doğrudan alabilirsiniz. Bana sorarsanız gıda getirmenin serbest olması gerekiyor. Alkol de sınırlı şişe ile izin verilebilir. Stantçıların da üç beş bir şeyler kazanabilmeleri için içeride de bir akışın olması gerektiğini unutmamak gerek. Bir şey getirirken cam şişe kuralına dikkat edin. Festivallerde cam şişe genelde yasak oluyor.

Yıkayıp tekrar kullanılabilir yeme-içme, çatal-bıcak ve mataranızı getirmeyi unutmayın. Ayrıca ufak tefek tatlı atıştırmalıklar sizi zinde tutmaya yardımcı olacak, ani açlığınızı bastıracaktır.

Hava durumu

Festival tarihlerine göre, alana gitmeden önce hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Her an kötü hava koşullarının da olabileceğini hesaba katarak önleminizi alın. Festivalin lokasyonuna göre gece ve gündüz farkını da hesaba katın. Bunların yanında Güneş kremi, Güneş gözlüğü ve kafanızı koruyacak bir şapkayı yanınıza almayı unutmayın.

Müzik festivallerine yeni başlayanlar için rehber

Giysiler

Konu festival olunca insan yanına şıkır şıkır birçok şeyi almak isteyebiliyor. Yine de rahat edebileceğiniz kıyafetleri yanınıza alın. Şık olmanızı şart değil, kötü hava koşulları başladı mı zaten kendinizi soğuktan korumak için bulduğunuzu üzerinize geçireceksiniz. Rahat olduğunuz ve eğlendiğiniz sürece ne giydiğiniz önemli değil. Bununla birlikte unutulmaz kostümler yapmak istiyorsan da hiçbir şeyin seni durdurmasına izin verme çünkü burası bu tarz deneyimler için en doğru yer. Ayrıca seçtiğin kıyafetlerle tuvaletlere gireceğini de unutma. Taytlar ve kargo pantolonlar en rahat seçimler olabiliyor. Dans ederken ve orada burada dolanırken paranızı ve telefonunuzu kaybetmemek için bir bel çantası edinmeyi de unutmayın (Ya da buna benzer bir şey).

Ayakkabı

Uzun süre yardıracağımız için sanırım en önemli nokta ayakkabı seçimi olabilir. Ne kadar rahatsız bir ayakkabı giyersek festivalin ardından o kadar kabarmış ve fena bir ayak bizi bekleyecektir. Yağmur ve çamur için lastik çizmeler en ideali oluyor ama onlar da soğuk tutuyor. Su geçirmez bir lastik çizme içine termal bir çorap giyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer çizmeniz su geçiriyorsa ayağınıza poşet geçirip, o şekilde ayakkabınızı giyin. Bol bol yedek çorap da getirmeyi unutmayın. Islak, nemli çoraplar ayak mantarına sebep olur. Bir festivalde eğer çıplak ayakla gezmiyorsanız veya sandalet giymiyorsanız en çok değiştirmeniz gereken şeylerden biri bence çorap!

Müzik festivallerine yeni başlayanlar için rehber

Kişisel güvenlik

İnsanlar iyi vakit geçirmek, eğlenmek, dans etmek için festivallere giderler fakat her yerde olduğu gibi kötü niyetli insanlar buralarda da olabiliyorlar.

Çadırlar ne yazık ki güvenli yerler değiller. Asma kilit takmak eşyalarınızı korumaz aksine içeride değerli bir şeylerin olduğu mesajı verip, çadırınızı kesmelerine yol açabilir. Komple çadırı alıp götüren, çadırı bırakıp içindekileri alan, içindekileri bırakıp çadırı alan gibi çeşitli hikâyeler duymadım değil. Bu konuda Türkiye yine güvenli bölge gibi. Yurtdışındaki büyük festivallerde özellikle hırsızlık yapmaya gelen gruplar bile olabiliyormuş.

Değerli eşyalarınızı çadırda tutmayın. Eğer yanınızda getirmeniz gereken değerli eşyalar varsa bazı festivallerde ücret ödeyerek kilitli dolaplar edinebiliyorsunuz (Glastonbury Festivalinde bu dolaplar da ücretsizmiş.)

Arkadaşlarınızla aynı noktalarda çadır kurmanız yararlı olabilir çünkü kalabalık obanızdan birileri gezerken birileri de çadır alanında takılacaktır.

Uyurken, tüm paranızı ve değerli eşyanızı uyku tulumunuzun içinde tutabilirsiniz. Ağır uyku çekiyorsanız siz uyurken çadırınızı açıp girerler mi emin olamadım, yine de benden bir öneri gelmiş olsun.

Müzik festivallerine yeni başlayanlar için rehber

Konfor & Uyku

Uyku tulumu ve mat çadırınız için gereli olan eşyalardan ikisidir. Keskin soğuklara karşı sizi koruyacak bir uyku tulumu işinizi görürken, doğru mat seçimi de size ekstra konfor sağlayacak. Bazı festivalciler şişme yatak getirebiliyorlar ama eğer arabanız yoksa bu ekstra yük olacaktır size. Ufak bir yastık getirmeyi de unutmayın. Festivalin hangi alanının daha sessiz ve rahat olduğunu keşfederek çadırını konumlandırın. Ayrıca bir göz bandı ve kulak tıkacı kurtarıcı olabilir.

Atık

Festivaller ne yazık ki çok fazla atık üretiyor. Festivallerde hem geri dönüşüm için hem de genel atıklar için bir sürü renkli ve sevgiyle boyanmış çöp kutuları olması gerekiyor. Yakın mesafelerde bir sürü bu kutulardan olması gerektiği için kendi atıklarınızı da çadırın kenarında biriktirmeyin, üşenmeyin ve bu kutulara atın.

Kamp alanınızı temiz ve düzenli tutun. Sadece kamp alanında değil, bu temiz olma durumunu festival alanının her yerinde sürdürün. Sigara içiyorsanız portatif bir küllük taşımayı unutmayın. İzmaritleri kesinlikle yere atmayın. Ayrılırken de kamp yerinizi bir karmaşa halinde sakın bırakmayın. Çadırlar, hava yatakları ve kamp sandalyeleri tek kullanımlık değildir, onları eve götürün ve özen gösterin. Daha pek çok festivalde kullanacaksınız. Geri götüremeyeceğiniz şeyleri festivale getirmeyin.

Ve son olarak arkadaşlar lütfen hakkında kısmında yazan tüm bilgileri dikkatlice okuyunuz. Zaten orada yazan bilgileri mesaj atarak sormanın pek manası yok. Organizasyon elbette sizlerin sorularını yanıtlamaktan keyif alacaktır çünkü bu festivale olan ilgiyi gösterir ama işleri başında olan insanlara, zaten yazan bilgileri tekrardan sormak onlara ekstra iş yüklemek anlamına gelir. Biraz daha dikkatli ve özenli olursanız aradığınız cevabı çok kolay bulabilirsiniz. Verilen bilgilerin dışında veya verilen bilgilerle ilgili başka bir şeyi içeren herhangi bir soruyu sormaktan da çekinmeyin.

Müzik festivallerine yeni başlayanlar için sizin ipuçlarınız nelerdir? Neyi kaçırdık? Aşağıya yorum bırakın!