2019 tarihli Science Alert haberine göre; bilim insanları doğal kar yağışından elektrik üretmeyi başardılar.

Araştırmacıların yeni teknolojisi, iki malzeme birbiriyle temas ettikten sonra elektrik yükünün üretildiği triboelektrik etki ilkelerine dayanarak kar parçacıklarının pozitif bir elektrik yükü taşıdığı gerçeğinden yararlanıyor. Kar taneleri doğru, negatif yüklü maddeyle etkileşime girme şansı elde etmeleri koşuluyla elektronları bırakır.

UCLA’de kimyager olan Maher El-Kady ve Nanotech Energy adlı bir araştırma şirketinin CTO’su, “Kar zaten yüklü, neden zıt yüklü başka bir malzeme getirip elektrik üretmek için yükü çekmeyelim diye düşündük” açıklamasını yaptı.

Kar yağışından elektrik üretmek mümkün mü?;
Kar yağışından elektrik üretme çalışmaları. Yürüyüş boyunun altına kurulmuş kar TENG (Abdelsalam Ahmed).

Cihaz tasarlandıktan sona bir dizi farklı triboelektrik malzeme ile ölçüm denemeleri yaptılar ve hiçbiri eşit çıkmadı. El-Kady, “Kar elektronları bırakmayı sevse de cihazın performansı diğer malzemenin bu elektronları çıkarmadaki etkinliğine bağlıdır” diyor. “Alüminyum folyolar ve teflon dahi çok sayıda malzemeyi test ettikten sonra silikonun diğer tüm malzemelerden daha fazla şarj ürettiğin gördük.”

Ekip, bir bisiklet tekerleğine ve bir yürüyüş botunun tabanının altında karla temas eden silikon tabakayı test etti. Test deneylerinde yaratılan elektrik miktarları çok büyük olmasa da araştırmacılar gelecekte kar TENG’i güneş panellerine yerleştirmenin kolay olacağını söylüyorlar. Karlı havalarda, güneş enerjisi verimliliği azaldığında bu şekilde de elektrik üretmelerine yardımcı olabilecek.

Kar yağışından elektrik üretme çabaları henüz yeterli sonuçlar elde etmese de ilerleyen yıllarda daha verimli hale gelecektir.

Detaylar için buradaki raporu inceleyebilirsiniz.