Geri dönüşüm işi eğlenceli. Birçok yaratıcı kendin yap çalışması ortaya çıkartabilirsiniz. Okul zamanı şarap tıpalarını ve şişe bira kapaklarını biriktirmek gibi anlamsız bir hobi edinmiştim. “Manyak mısın? Kokmuş. At şunları” diyenlere inat biriktirmeye devam ettim; bir gün yapacak bir şey bulurum diye. O gün geldi. Ampul misali parladı kafamda. Tütsülük!

Tıpaları birçok farklı fikir için değerlendirebilirsiniz: mumluk, notluk ya da süs vesaire. Ellerime bilerek eldiven giymedim ve boyanmasından bu kadar keyif alacağım aklıma gelmezdi. Bir de unutmadan eski bir şey giymeyi unutmayın. Yoksa benim gibi nasıl olsa boya dökülmüyor diye zorlayıp, boyanın arkasından üstünüze fırlayabilir.

Malzemeler:

Şarap ve bira aşkı: Mantar tıpadan tütsülük
Tıpaları birçok farklı fikir için değerlendirebilirsiniz: mumluk, notluk ya da süs vesaire.

Mantar tıpa
Şişe bira kapağı
Akrilik boya
Birkaç tane fırça

Yapılışı:

1-2: Sarı renkte yazılar kendini gösterince bıçakla ufaktan kazımayı denedim, pötür pötür olmasın diye sonra da zımpara ile düzelttim. Ama bu işlem biraz gereksiz gibi. Aslında böyle yaparak boyadan kazanç sağlama niyetimdeydim. Olmadı. Çünkü zımparalasam da güzel olmadı. Yine kat attım. Zaten diğer boyalar ilk etaptan itibaren bayağı kapattı. Boyaları karıştırarak farklı renkler elde edebilirsiniz.

3: Tıpadaki delikleri olabildiği kadar düzeltmeye çalıştım. Makasın ucu ile biraz daha derinleştirip, genişlettim.

4: Fırçanın arkasını sokarak biraz daha yuvarlaşmasını sağladım. Böylece boyarken de daha kolay oldu. Fırçadan tutup boyadım. Boyadıktan sonra kurumaya bıraktım. Erken kuruyan bir şey zaten. Sonra birer kat daha atılması gerekiyorsa yine boyadım. En son işlemde olarak yapıştırdım. Olayın bir esprisi yok. Sadece sizin hayal gücünüze kalmış.