Hindistan’ın Mathura şehrinde bulunan Wildlife SOS – Elepthant Conservation and Care Center’ın (Filleri Koruma ve Kollama Merkezi) yakınındaki bir köyde kadınlar, geceleri sıfırın altına yaklaşan havalarda fillerin üşümemesi için rengârenk, pijamaya benzer devasa kıyafetler örmeye başladı.

Koruma merkezi, hayvan terbiyecileri tarafından (terbiyeci de ne demekse, hayvan zalimleri daha doğru bir tanım olur) daha önce dayak yemiş ve işkence görmüş ve onların ellerinden kurtarılmış filleri barındırıyor.

Koruma merkezi kurucusu Kartick Satyanarayan, daha önceki zamanlarda istismara uğramış filleri soğuktan korumanın çok önemli olduğunu söylüyor.

Times of India‘ya; “Zorlu kış ayı boyunca yakıcı soğuklardan merkezimizdeki filleri korumak çok önemli. Yaşadıkları çile ve istismar onları zayıf ve savunmasız bir hale getiriyor ve zatürre gibi rahatsızlıklara duyarlı yapıyor. Soğuk algınlığı, kurtardığınız fillerin uğraşmak zorunda olduğu ortak bir mesele olan romatizmayı da şiddetlendirir” şeklinde açıklama yaptı.

Merkez, yasal olmayan esaretlerden (yasal olunca da iyi bir şey olmuyor ama merkez sanırım sadece yasal olmayanlar için çalışıyor), kaçakçılık mafyasından, sokaklarda dilendiricilik için ve sirkler için sömüren yerlerden kurtarılmış 20 file yuva açmış. 2017 yılı içinde 50 fili daha kurtarmayı planlıyorlar.

Kaynak: Independent