Dikkat: Sinem yazıları spoiler içerir. 

Charles Chaplin otuzlu yaşlarını geçmiş, artık ünlü ve zengin bir insandır. Katıldığı bir partide, alman Nazi yanlısı bir bey sosyete etrafında Hitler savunması yapar. O sırada Chaplin yanlarından geçerken adam fark eder ve “Bay Chaplin, sizin büyük bir hayranınızım” der

“Ben Nazilerle el sıkışmam.”
“Neden bizlere karşısınız?”
“Siz neden dünyaya karşısınız?” derken başka bir adam “O bir Yahudi’dir” diye lafa girer.

Chaplin ise “Maalesef o şerefe erişemedim” deyip uzaklaşır oradan.

Chaplin için Yahudi denilse de kendisi, böyle olmadığını söyler. Kardeşinin yarı Yahudi kanından olmasından dolayı Chaplin’in de Yahudi olduğunu düşünmüşlerdir. Ayrıca kendisini hiçbir zaman komünist olarak da görmez. O bir hümanisttir.

Aklımda her zaman eğlenceli hali ile yer eden Chaplin’in hayatı ilgili bu filmi izledikten sonra; dram ve melankoli gerçekliği ile yüzleşerek onun da, bu yaşamın içindeki bir insan olduğunu hatırladım. Chaplin nedense hiç üzülmezmiş gibi aklımda yer etmiş. Oysa yaşamı boyunca tatminsizlik gördüm. Arayışlar…

Filmin sonlarına doğru kadın meselesinden dolayı Chaplin mahkemeye düşüyor ve karşı tarafın avukatı şöyle diyor “Bunca yıldır burada bulunan Bay Chaplin hiç Amerikan vatandaşlığına başvurmamıştır. Ne faydası olmuştur bu ülkeye şimdiye kadar? O kadar parası var. Sadece amacı kızlarla yeyip peşlerinden koşmaktır. İşte komünizm de böyledir” der.

Film yer yer politik ögeler barındırıyor. Aslında Caplin’in amacı siyasi olmasa da bazı şeyler için iş bu boyutlara geliyor. Avukatın söylediklerini baz alırsak Amerika’nın komünizmi görmesi de aynen böyledir. Emperyalizm budur. Dünyanın eşit olması ya da birilerinin dışarıda sürünmesi umurlarında değildir. Komünizm Amerika’ya bir çıkar sağlamıyor; sonuç kötüdür!

Chaplin’e sadece güldürmek için film çek dense de o filmlerindeki tiplemeleriyle toplumdaki aksaklıkları anlatmaya çalışmak istiyordu ve yaptı da.

Eğer Charles Chaplin hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız ya da merak ediyorsanız, bu film doğru adres. Chaplin’i seviyordum ve onun hakkında bu birkaç şeyi gördükten sonra gerçekten saygı duyduğum insanlar arasına girdi.

Yönetmen: Richard Attenborough
Tarihi: 1992
IMDB: 7.3
Türü: Biyografi, Drama