Rap müzik çok dinlemem, ama bunlar efsane olabilir düzeyde. Yaptıkları müzik elektronikle karışık zaten, rape-rave diyorlar. Bu yüzden çok daha zevkli dinlemesi. Deli gibi dans edebiliyorsun. Ayrıca aykırılar. Kliplerinde bunu çok bariz görebiliyorsun. Rahatsız edici unsurlar çok fazla var, ama o kadar çok eğleniyor ki insan, “Aman salla” diyor.

Kim bunlar peki?

Güney Afrikalı müzik grubu, Die Antwoord‘un müzik ve görsel stilleri Zef kültürünün unsurlarını içeriyor. Bunu modern ve değersiz olarak tarif edebiliriz. Yani bu blogtaki tanım yerinde olabilir: “Ucuz Şık İmajı”

You’re poor but you’re fancy. You’re poor but you’re sexy, you’ve got style

2009 yılında $O$ isimli ilk albümlerini çıkardılar. Resmi sitelerinden bu albümü ücretsiz indirebilirsiniz. Grup üyeleri Ninja, Yo-Landi Vi$$er ve Dj Hi-Tek. Ayrıca Ninja ve Yo-Landi’nin bir çocuğu var.

Lady Gaga ile aralarında ilginç bir dalaş dönmüş. Şurada okudum. Onu da paylaşmak istiyorum, pek bir eğlenceli geldi. Şimdi L. Gaga Zef tarzıyla “You fink u r freaky, but u don’t have a hit” demiş. Yani Güney Afrika’da çok fazla bilet sattığını dile getiren bir Tweet ile bunlara sataşmış. Ninja da “Ok, you’re larger than us, but we’re cooler than you” diye karşılık vermiş. Sanırım o sırada Lady Gaga’nın aldığı kilolar söz konusuydu. Gaga da “Ok you’re not a little monster, we got it, we got it…” demiş. Ninja da o altın dişlerini gösterdiği video ile Gaga’ya şöyle demiş “You’re larger, you got it too?