Bir pazarları inanılmaz yerler. Nelerle karşılaşacağınızı tahmin edemiyorsunuz bazen. Ucuz olmasının yanı sıra gerçekten kaliteli ve neredeyse yeni gibi birçok eşya bulabiliyorsunuz. Ankara’da kurulan Cebeci Bit Pazarı da gez gez bitmeyen kocaman bir yerdi.

Bit pazarlarını ziyaret etmek alışveriş yapmanın ötesinde müze gezmek gibi bir hobi. Bu tarz yerlere sabah erkan saatlerinde gitmek gerekiyor. Çünkü birkaç saate birçok şey alınmış oluyor. Aklınıza gelecek her şeyi buralarda bulabilirsiniz. Tabii antika eşyaların fiyatları yüksek olabiliyor. Yeni eve çıktığınızda pahalı eşyalar almak yerine buraları tercih edebilirsiniz; ufak tamirat ve temizlik ile birçok eşya yeni gibi oluyor. Kıyafetlerinizi bile buradan alabilirsiniz.

Üvey babam her pazar istisnasız bir pazarlarını gezer. Bazen annem ve bana gördüğü güzel şeyleri alır. İnanılmaz güzel parçalar çıkabiliyor. Üstüme başıma bakmadan duramam diyorsanız buralara göz atın derim. Markalara o kadar paralar baymak gereksiz. Bit pazarları koleksiyonerler ve vintage severler için uçsuz bucaksız bir deniz. İstanbul’da yaşarken antikacılar ve eski eşyaların satıldığı yerlere yakın oturduğum için cumartesi günleri gezip, uzunca vakit geçirirdim. Son iki sene de birkaç kere gitmişimdir. Gezip, incelemek güzel geliyor. Eski basım ciltli kitap görünce alıyorum.

Çalıntı mallar mı satılıyor?

Ankara’daki Cebeci Bit Pazar’ı, çalıntı mallar satıyor iddiası ile Çankaya Belediyesi tarafından kapatıldı. Hürriyet‘in 2 Temmuz 2015 tarihli haberine göre Çankaya Belediyesi Başkanı Yardımcısı Anıl Sevinç, şunları söylemiş:

Burası zamanında antika pazarı olarak kuruldu. Fakat şu anda antika adına hiçbir şey yok ve çalıntı eşyalar satılıyor. Çevre sakinlerinin tepkisi yüksek. Mahalleli, pazarın kurulduğu gün sokağa çıkamadıklarını söylüyor, çünkü pazarın satıcı ve alıcı kitlesi farklılaştı. Bize pazarın durumuyla ilgili binlerce şikayet dilekçesi geldi. Burası ile ilgili Emniyet’ten de uyarılar alıyoruz. Cebeci Pazar Yeri’ni yenileyeceğiz. Vatandaşların spor yapabileceği, mahallelinin de aktivitelerini gerçekleştirebileceği mahalle meydanına çevireceğiz. 

Yenileyeceklerini söylüyorlardı. Sonra yeri taşındı dendi. Şu an durumu nedir bilmiyorum. Çalıntı mallar satıldığını ben de duymuştum. Bunun önüne geçmek için başka bir sistem oluşturmaları gerekiyor. Böyle yerlerin kapatılmaması gerekiyor.