Break Free From Plastic küresel hareketi tarafından yürütülen plastik atıkların küresel denetiminde iki yıl üst üste en fazla kirletici marka Coca-Cola olarak belirlendi.

72 binden fazla gönüllü aklınıza gelebilecek birçok alanı taradı. Çöp yığınlarını sıralayarak, 50 farklı plastik çeşidi ve neredeyse 8 bin markayı buldular. Coca-Cola, dört kıtada 37 ülkede bulunan 11 bin 732 adet plastik çöpten sorumlu çıktı. Nestle, PepsiCo, Mondelez International (Orea, Ritz, Nabisco, Nutter Butter gibi atıştırmalıkların tedarikçisi) ve Unilever, Coca-Cola’yı takip eden diğer markalar olarak belirlendi. Projeyi yürütenler, plastiğin yarısından fazlasının, kimin ürettiğini ayırt etmenin imkânsız olduğu bir aşamaya geldiğin ifade ettiler.

Coke, Afrika ve Avrupa’daki en büyük, Amerika’daki en büyük ikinci plastik kaynağı oldu. Kuzey Amerika’da plastikten en çok sorumlu olan marka ise Nestle. Dart Container şirketine ait Solo Cup Şirketi ve Starbucks, Nestleyi takip ediyor. Coca-Cola, Kuzey Amerika’daki plastik atıklardan sorumlu şirketler arasında beşinci sırada yer aldı.

Daha fazla oku: Sıfır Atık Yaşam Rehberi

Marka denetimi ile ilgili gönderilen e-postayı Coca-Cola şöyle cevapladı: “Ambalajlarımızın okyanuslara ulaşması (veya ait olmadığı herhangi bir yere) bizim için kabul edilemez. Diğerleriyle ortak olarak, bu kritik küresel konuyu ele almak için hem okyanuslarımıza giren plastik atıkları açısından musluğun kapatılmasına hem de mevcut kirliliğin temizlenmesine yardımcı olmak için çalışıyoruz. Şişelerimizin ve teneke kutularımızın toplanmasını arttırmak için yerel olarak her pazara yatırım yapıyoruz. Geri dönüşüm teknolojileri de dahil olmak üzere atıkları azaltmaya yardımcı olacak temel yenilikleri hızlandırmak için yatırım yapıyoruz.”

Bu ayın başlarında, Coke, geri dönüştürülmüş denizden toplanan plastikten üretilmiş bir plastik şişeyi piyasaya sürdü ve geçen yıl şirket, toplama ve geri dönüşüm sözü de verdi. Şirketin sahip olduğu devasa ekolojik ayak izi ile birlikte, ortaya çıkan bazı durumlar da Coca Cola’nın “yeşil” imajını baltalıyor. Intercept tarafından elde edilen sızdırılmış ses kaydı, Coke destekli organizasyonların şişe fiyatlarını nasıl baltaladığını gösterdi.

Kaynak: The Intercept
Kapak Fotoğrafı: Daniel Müller/Greenpeace