Dünyadaki sıfır atık bakkal veya market örneklerine gıpta ile bakarken bir benzeri de nihayet İzmir’in Foça ilçesine bağlı Bağarası köyünden geldi. Ayşegül Ünver, Menekşe Onukar, Ayşegül Sedlacek, Ebru Güvenç, Ful Büge isimli beş güzel insan bir araya gelerek Türkiye’nin sıfır atık ilk bakkalını kurdular. İsmini de Çöpsüz Bakkal koydular.

Son beş yılını Foça’nın Bağarası köyünde yaşayarak geçiren bu isimler, kendi topraklarında yerel ürünlerini ilaçsız ve hormonsuz yetiştiriyorlar. Ekoloji farkındalığına sahipler ve bunun için sorumluluk hissediyorlar. Hem kendi hem de komşularının ürettiği sağlıklı lezzetleri herkesin kolayca ulaşabileceği bakkallarında paylaşıyorlar. Amaçları bu ürünleri paylaşmanın yanında, yöredeki çiftçileri organik üretim için teşvik etmek, ürünlerini değerlendirmelerini sağlamak, yöredeki kadınlar için de el emeklerini değerlendirebilecekleri alan oluşturmak. Aynı zamanda sıfır atık mantığıyla geri dönüşümsüz hiçbir materyal kullanmadan yeni tüketim anlayışına örnek olmak.

Eğer sıfır atık ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız “Sıfır Atık Yaşam Rehberi” kaynağını inceleyebilirsiniz. Ayrıca “Sıfır Atık Market Alışverişi Nasıl Yapılır?” yazısını okuyarak kafanızdaki sorulara belki cevaplar bulabilirsiniz. Linklere tıklayarak ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

Çöpsüz Bakkal; pazartesi günleri dışında, haftanın her günü saat 10.00 ile 20.00 arasında açık. Yolunuz o taraflardan geçerse uğramadan geçmeyin.

İletişim ve Sosyal Medya

copsuzbakkal@gmail.com
0090 532 356 57 33
Hacıveli Mah 430. Sk 1/A Bağarası, Foça

www.copsuzbakkal.com
www.instagram.com/copsuzbakkal
www.facebook.com/copsuzbakkal.tr

Soldan sağa: Ebru Güvenç, Ful Büge, Ayşegül Sedlacek, Menekşe Onukar, Ayşegül Ünver