Katherine Martinko pandemi sürecinde yaşadığı bir değişimi gözlemleri ile paylaşmış. Aradan belirli bir zaman geçtikten sonra pandeminin aile yemeği rutinini değiştirdiğini fark etmiş.

Kanada’nın kırsal Ontario kentindeki evlerinde kocası ve üç çocuğu ile birlikte yeme alışkanlıkları gözle görülür bir şekilde farklılaşmış. Aynı zamanda bu değişimin genel olarak olumlu yönde olduğunu da belirtiyor.

O zaman bu süreci onun ağzından dinleyelim. Bakalım kendinizde benzerlikler bulacak mısınız?

Her şey yavaşladı

Evden çalıştığım bir işe sahip olduğum için şanslıyım. Bu yüzden profesyonel hayatım değişmedi. Ancak günler daha uzun gelmeye başladı çünkü ders dışı programlarımız takvimimizden silinmişti. Artık sabahları rahat bir kahvaltı yapmak için daha fazla zamanımız var çünkü çocuklar okula gitmeden önce müzik provaları için çok çalışmak zorunda kalmıyorlar. Öğleden sonra, akşam yemeğinden önce spor salonuna gitmek için harcanan zamanın yerine garajda egzersiz yapıyorum. Bu nedenle daha uzun, daha yavaş tariflere yöneliyorum. Daha fazla pişiriyorum.

Her yemek için sofraya oturuyoruz

Aniden tüm aile günde üç kez masaya oturmaya başladı. Geçmişte, sadece akşam yemeği için bir araya gelirdik ancak kahvaltı ve öğle yemeğini nadiren de olsa birlikte yerdik. Bu yüzden bu garip geliyor. Bir başka güzelliği de herkesin sıcak öğle yemeği yiyebilmesi.

Bir bakıma, bu ortak öğünlerin, günün ilerleyişini nasıl yönlendirdiği hoşuma gidiyor. Kahvaltıyı zor bir programın ana hatlarını belirleme zamanı olarak kullanıyorum. Çocuklara anne ve babanın her ikisinin de çalışması gerektiğini açıklayın. Onlara açık havada oynama, okuma gereksinimleri, müzik pratiği ve takip edebilecekleri sakin iç mekân aktiviteleri için bir ev işleri listesi verin.

Çocuklar daha çok yemek pişiriyor

Pandemi, aile yemeği rutinini nasıl değiştirdi?
Fotoğraf: K Martinko

Yapacak başka ne var? Her zamanki oyuncakları ve oyunları yetmeyip mutfağa dalıyorlar. Zencefilli kurabiyeler, ev yapımı fırın kızartmaları, kahvaltılıklar hatta elmalı turta bile yapmak istiyorlar. Onlara izin verdim çünkü bence yeteneklerini en iyi şekilde tarif ettikleri sürece çocukların mutfakta dolaşıp, yemek yapmayı denemelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bir şey sorduklarında yanıtlıyorum ve sonuçlar şimdiye kadar yenilebilirdi. Hatta lezzetli!

Mutfak aletleri artık dolaplarda değil

Düdüklü tencere, dondurma makinesi, KitchenAid mikseri ve hatta basit bir oklava… Sahip olduğum ve ara sıra kullandığım bu muhteşem cihazların hepsini artık düzenli bir şekilde kullanıyorum. Bu ekstra zamana sahip olmak, içsel öncü ruhumla bir kez daha temasa geçiyormuşum gibi derinden tatmin edici.

Daha az et yiyoruz

Ailem çok fazla et yemiyorum ancak son haftalarda daha da az yemeye başladı. Sanırım bunun nedeni, sabahları akşam yemeği hakkında düşünmek ve fasülye, nohut gibi yemekleri önceden ısıtmak için daha fazla zamanımın olması. Acele ettiğimde ve saat akşam altıyı çoktan bulduğunda masaya olabildiğince çabuk akşam yemeği hazırlamak için et bazlı tariflere yöneliyorum. Artık ev yapımı ekmek ve vejetaryen Hint yemekleri pişiriyorum.

Son zamanlarda yiyeceklere daha fazla para harcadım

Pandemi, aile yemeği rutinini nasıl değiştirdi?
Fotoğraf: K Martinko

Malzemeleri biriktirdiğimi söyleyemem ama kilerimi daha önce hiç olmadığı kadar iyice stokladım. Örneğin; birkaç kilo kuru fasülye, büyük çanta dondurulmuş meyve ve sebze, bol basmati pirinci, ekstra baharat, soğan, sarımsak, bir düzine domates. Arka arkaya iki hafta boyunca iki kez dükkana gittim ve sadece kullanacağımı bildiğim malzemeleri aldım.

Her zaman yapmak istediğim bir şeydi ama asla parayı harcamak istemedim; bu bana bunu yapmak için iyi bir neden verdi. Bakkal faturasını iki hafta boyunca ikiye katlarken; benzin gibi, hafta sonları çocuk bakıcısı tutup arkadaşlarla dışarı çıkmak gibi ödemediğimiz tüm diğer şeyler nedeniyle ev bütçesinde büyük bir fark görmedim.

Evet, Katherine Martinko pandeminin kendi ailesi üzerindeki olumlu etkisini böyle paylaşmış. Peki, aile yemeği rutinini konusunda pandemi sizde bir değişiklik yarattı mı?