Biliyorsunuz ki geçtiğimiz ay Denver şehri de sihirli mantar olarak bilinen psikedelik psilosibin’i içeren mantarların yasallaşması için oy kullanmıştı ve oy çoğunluğunu elde etmişti. Amerika’nın Denver şehrinden sonra bir atak da Oakland’tan geldi. Oakland Kent Konseyi, geçtiğimiz Salı günü ayahuasca ve peyote gibi psikoaktif bitkileri de içeren entojenik (1) bitkilerin yetişkinlerde kullanımının ve bulundurulmasının yasallaşması için oy kulandı. Bu karar ile birlikte yetişkinlerin tüm entojenik bitkilerin kullanması ve bulundurması polis için en düşük öncelik haline gelecek.

Belediye Meclisi toplantısındaki savunucular, psikedeliklerin depresyon, uyuşturucu bağımlılığı ve travma sonrası stres bozukluğunun üstesinden gelinmesine nasıl yardımcı olabileceğini anlattı. Kendisinden eski bir eroin bağımlısı olarak bahseden bir kişi de, bu tür bitkilerin hayatını kurtardığını söyledi. Bazı kişiler de ruhsal iyileşme sağlayan halüsinojenlerin mistik özelliklerinden bahsetti.

Entojenik bitkiler ve mantarların, özellikle travma yaşan insanların iyileşmesine yardımcı olmak için muazzam olduğunun altını çizdiler. Bu bitkilerin doktorlar ve terapistler tarafından yaygın olarak zaten tavsiye edildiğini de eklediler. Kararı tanıtan Meclis Üyesi Noel Gallo, bu tür bitkilerin yasallaşması Oakland polisinin ciddi suçlara odaklanmasını sağlayacağından bahsetti.

Toplum üzerindeki etkisi araştırılacak

Yine de sihirli mantarlar hem federal hem de eyalet yasalarına göre yasadışı kalıyor. Entojenik maddeler, Kontrollü Maddeler Yasası (istismar potansiyeli olan ve tıbbi değeri olmayan ilaçları sınıflandırır) gereği ilaç olarak kabul ediliyor. Meclis üyesi Loren Taylor da sunulan değişikliklere bazı uyarılar ekledi. Bu maddelerin herkes için olmadığını, TSSB ya da büyük depresyonu olan kişilerin kullanmadan önce profesyonel yardım alması gerektiğini ve yalnız deneyimlememelerini söyledi. Uzman bir rehber eşliğinde yapılmasını ve kullanım sırasında güvenilir bir arkadaşın da orada bulunması gerektiğini belirtti.

Yasallaşmasını isteyenlerin yanındaki tabii şüpheciler de endişelerini dile getirdiler. Özellikle okullarda güvensiz kullanım konusunda tedirginleri var. Gallo, bu gibi endişelerin giderilebilmesi için milletvekillerinin tam olarak neyin nasıl kullanbileceği ve ilgili risklerin neler olduğunun dahil olduğu kuralların ve düzenlemelerin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Ayrıca kanun toplum üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi de bir yıl içinde konseye verilecek.

(1) Entojenler yerli haklar tarafından binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde geleneksel entojenlerin kullanımına izin veren mevzuatlar var. Bununla birlikte 20’inci yüzyılın ortalarında, LSD’nin keşfedilmesinden ve psikedelik tedavinin müdahalesinden sonra, 1979’da icat edilen entojen terimi, yapay ilaçları, alternatif tıbbi tedaviyi ve manevi uygulamaları içeren bir şemsiye terim oldu.

Başlık Fotoğraf: Igor Yemelianov/Unsplash
Kaynak: KTLA

Bu yazı tamamıyla açıklama, bilgilendirme amacıyla orijinal kaynağından çevrilerek hazırlanmıştır. Yazarın ve sitenin hiçbir suretle teşvik etme, özendirme amacı yoktur. Uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak, tehlikeli ve kanunen yasaktır. Kesinlikle tüketilmemesini tavsiye ediyoruz.