Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük festivali olan Woodstock 1969, bir çoğumuzun görmek ve solumak istediği, efsaneleri bünyesinde barındırmış sihirli bir festival olarak tarihe geçti.

1969 yılında New York’ta bir mandıra alanında gerçekleşen bu devasa festival, bünyesinde Jimi Hendrix, The Who, Janis Joplin, Crosby, Stills, Nash & Young, Richie Havens, Jefferson Airplane gibi müzik tarihine büyük ölçüde yön veren isimleri barındırdı ve bir efsaneye dönüştü.

50 bin kişiyi ağırlayan ve onlara unutulmaz bir üç gün yaşatan bu efsane festivale dair aslında bilmediğimiz pek çok gerçek var. Çevirisini yaptığım Psymedia.co.za sitesinde konuya dair yazılan yazının içeriğine göz atarak, milyonlara ilham olmuş Woodstock festivalinin bilinmeyen ayrıntılarını hep beraber inceleyelim.

Katılımcılar aslında 50 bin kişi değil 500 bin kişiydi

Woodstock organizatörleri yerel makamlara 50 binden fazla bilet satılmayacağına dair güvence verdi, ancak bildirilen toplam katılımcı sayısı 500 bine ulaştı. Katılım o kadar fazlaydı ki aslında 1 milyon kişiye bilet satılmıştı fakat dikkat çekmemesi için 500 bin kişi festival alanına alınmadı.

Richie Havens – Woodstock 1969

Çoğu katılımcı, giriş yapmak için ödeme yapmadı

Woodstock Festivali açılmadan üç gün önce, 50 bin kişi festival alanına kamp kurdu ve bilet kontrolü diye bir şey olmadığı için direkt giriş yapıldı. Dolayısıyla çoğu katılımcı, giriş yapmak için ödeme yapmadı.

Alana girişte trafik delirticiydi

Yollar o kadar tıkalıydı ki, açılış sanatçıları bile zamanında alana giremedi ve gerçekleştirilmesi planlanan birçok grup havaalanından bile çıkamadı. Açılış sahnesinden birini Richie Havens aldı ve o dönemin hit şarkısı “Freedom“u sahnede yarattı. Kalabalıktan sebep yerel radyo istasyonları, dinleyicilere festivale katılmaması talimatını verdi.

Efsaneleri bünyesinde barındırmış sihirli bir festival: Woodstock 1969
Woodstock 1969’da alana girişten bir görüntü.

İlk günün sonunda tüm yiyecek ve içecek stokları bitti

Beklenmeyen kalabalıkla birlikte, organizatörler festival için yeterli gıda teminini gerçekleştiremedi. Yiyecek ve içecek standları, bu büyüklükteki bir etkinlikte çok az deneyime sahipti ve katılımcılar tarafından adeta yağmalandı. Burger fiyatını 1 dolardan 25 dolara (2019’da neredeyse 7 dolara) yükseltirken, katılımcılar bu duruma oldukça sinirlendi ve yiyecek stantlarını yakmaya başladılar. Granola, festivalde temel gıda haline geldi.

Daha fazla oku: “Woodstock: “Dünyayı istiyoruz, hemen şimdi istiyoruz”

Efsaneleri bünyesinde barındırmış sihirli bir festival: Woodstock 1969
Woodstock festivali yemek standı

ABD ordusu helikopterle bazı atıştırmalıklar bıraktı

Yerel halk, katılımcıların kelimenin tam anlamıyla aç kaldıklarını duyurunca, ordunun 10 binden fazla sandviç, su, meyve, konserve ürünler, tıbbi malzeme ve daha fazlasını festival alanına getirmesi için düzenleme yaptılar. Gelen yiyecek ve içeceklerle beraber festivali bir gün daha uzatma kararı aldılar.

Çoğu kişi Jimi Hendrix’in büyülü sahnesinde kendinden geçti

Festival, müzik dünyasının en önemli ve efsane isimlerinden biri olan Jimi Hendrix’in sahnesi ile kapandı. Bu anlar, ABD tarihinin ikonik anlarından biriydi ve unutulmaz bir şölen gerçekleşti. Bugün hâlâ pek çok kişinin rüyalarını süsleyen bu unutulmaz anlar, 50 yılın sonunda bile kendinden söz ettirmeyi başarıyor.

Delirten kalabalık ve Woodstock

2019 Woodstock Festivali’nin 50’inci yıldönümü

Festivalin 16 Ağustos – 18 Ağustos 2019 tarihlerinde orijinal yerlerine döneceği duyuruldu. 50’inci yılını kutlayacak olan Woodstock, pek çok festival ile işbirliği yaparak kâr amacı gütmeyen bir ikon haline gelmeyi planlıyor. Ancak 1969’da orijinal Woodstock Festivali’nin ortaklarından biri olan Michael Lang, aynı zamanda 50’ini yıldönümünü farklı bir yerde daha gerçekleştirecek. Bunu da farklı bir festival üzerinden yapacağını belirterek, Woodstock’ın ikonik halde kalmasını sağlamaya yönelik bir adım olarak değerlendiriyor.

Fakat elbette 1969’daki gibi bir festival beklemek biraz yersiz olur. O festivalin yeri asla doldurulamaz!