Sadece 1960’ların değil, bu zamanın da vazgeçilmez gruplarından sayılan Iron Butterfly, psychedelic acid rock tarzıyla kafamızı ve ruhumuzu yükseklere çıkartıyor.

Iron Butterfly’ın In-A-Gadda-Da-Vida albümünden sonra dağılmalar ve bocalamalar yaşasa da gerçekten başarılı işler yapmışlar ki bugün bile en iyiler arasında girebiliyorlar. Iron Butterfly denince akla in a gadda da vida şarkısının gelmesinin nedeni, 17 dakika 5 saniye sürmesinden dolayı olsa gerek, tabii bir de başarısı!

Abi yol kaç dakika sürecek? In a gadda da vida kadar…

Bu espriyi Dream Theather’ın Octavarium‘u için de yapılmıştı. Yalnız Octavarium mesafesi daha uzun. Bu arada grubu kuran amca Doug Ingle, rock müziğine klavyeyi sokan ilk insan. Zaten müzikleri dinlerken bol bol klavye sesi duyarsınız ki bence psychedelic müzik için bu, o dönemler olmazsa olmazı. Bu amcayla ilgili başka bir şey demek gerekirse babası kilisede vaizlik yaptığından kilise orglarına karşı ayrı bir ilgisi varmış. Bu durum müziğine de yansımış. Zaten ilk dinlediğimde içimde ilahi bir his oluşmuştu. Demek ki bundanmış. Sanırım ipin ucu kaçıyor. En iyisi altta paylaştığım müziğe siz kulak atın.

Başlık Fotoğrafı: Michael Ochs Archives/Getty Images/1970