Koronavirüs sebebi ile evde vakit geçirmek zorunda kaldığım şu günlerde, son zamanlarda yerli gruplar ve müzisyenler neler yapmış paylaşmak istedim. Bu sayede yeni bir şeyler keşfetmek isteyen kişiler için de alternatif olabilecek albümleri vesaire “yerli sahneden geç gelen haberler” başlığı altında toplamış oldum. Her ne kadar bazılarının çıkış tarihi çok yeni olmasa da geç olsun güç olmasın diyerek başlıyorum.

Make Mama Proud:

İstanbul çıkışlı stoner rock grubu M.M.P yeni teklisi Filthy Lexi’yi 22 Şubat’ta yayımladı. En az ilk albümdeki parçalar kadar başarılı, canlı ve özgün olan tekliyi dinlemeden geçmeyin.

Godbud:

İstanbul çıkışlı stoner doom üçlüsü Godbud, Ankaralı stoner rock grubu Strider ile 13 Aralık 2019’da Them Doomed Roads adında split bir albüm yayımladı. 38 dakikalık keyifli ve cızırtılı bir yolculuk için albümü mutlaka dinlemenizi öneririm.

Midvil:

Yine İstanbul çıkışlı psychedelic stoner üçlüsü olan Midvil, ikinci albümü Rungokna‘dan bir klip yayımladı. 1 Eylül 2019’da çıkan albümde yer alan Quod Illustratio isimli parçanın animasyon video klibi Kadir Kayserilioğlu imzalı. Albümde değinilen temalara oldukça sağlam bir şekilde gönderme yapan klibi izlemeniz için linkini aşağıya bırakıyorum.

Bewitched As Dark:

Yerli sahnenin en üretken ve en başarılı isimlerinden biri olan Bewitched As Dark geçtiğimiz günlerde Lone Wolf Club isminde yeni bir albüm yayımladı. Darkwave’in yerli sultanının diğer tüm albümlerine de bakmanızı şiddetle öneriyorum. Lone Wolf Club albümünün tamamını ve diğer albümleri bandcamp hesabından dinleyebilirsiniz.

Merry’s Funeral:

Dark wave/post punk klasmanının yerli ve özgün isimlerinden biri olan Merry’s Funeral, ikinci albümü Medusa’yı 29 Eylül  2019’da İngiliz plak şirketi Secret Sin Records’dan çıkardı. 13 parçadan oluşan albüm “Bu aralar ne dinlesem?” diyenler için harika bir alternatif. Albümün tamamına bandcamp hesabından ulaşabilirsiniz.

Albus-in:

Deneysel müziğin yerli ve son zamanlardaki üretken isimlerinden Albus-in, geçtiğimiz günlerde Make Mama Proud’un Burning Witches şarkısının remix’ini yayımladı. Benim gibi, en az orijinali kadar keyifli olan remix parçaları dinlemeyi seviyorsanız, parçayı Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

Yerli sahneden bildiğiniz başka çalışmalar da varsa öneri olarak yorum kutusuna yazabilirsiniz. Şimdiden keyifli dinlemeler!