İkinci albümleri Rungokna ile 1 Eylül’de dinleyicisi ile buluşan Midvil, müzikal ilerleyişinde güçlü adımlarla yürümeye devam ediyor. Özellikle ruh kavramını irdeleyen bir alt yapı ile şekillenen parçalar, insanın öz’ünden kendi doğasına olan süreci betimleyen bir yolculuk havasında.

Bu noktada Midvil’in büyük yolculuğunun ilk adımı olan Great Journey‘den sonra Rungokna, ikinci bir adım olarak grubun ilerleyişini sağlam bir şekilde destekliyor. Kadim öğretilerdeki “ruh kapısı” kavramının sonsuz bir potansiyeli betimlediğini düşünecek olursak, Rungokna bu anlamda Midvil’in kendi potansiyelini maddeden ruha ya da ruhtan maddeye taşıyan önemli bir süreç.

Peki, bu süreçte albüm, grup üyelerine göre neyi anlatıyor ya da neleri dile getiriyordu? İkinci albüme dair Midvil ile kısa ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Midvil: "Rungokna, ruh kavramını irdelediğimiz bir manifesto"
Artwork: Kadir Kayserilioğlu

Merhaba. Öncelikle ikinci albüm için tebrik ederim, gayet başarılı olmuş. 2017 çıkışlı Great Journey albümünden bu yana Midvil neler yaptı?

Great Journey sonrası, Rungokna’yı yayınlayana kadar yaklaşık iki sene süre boyunca konserler vererek dinleyici kitlesini genişletmeye çalıştık. Bu konserler devam ederken bir yandan da yeni albüm çalışmalarına başladık. Rungokna için kaydedilen parçalar dışında farklı çalışmalarımız da oldu. Bunları da ileride değerlendirmeyi düşünüyoruz. 

“Great Journey, stüdyo doğaçlamalarından toparladığımız bir albümdü. Rungokna’da bunun dışına çıkmak istedik”

İlk albüm olan Great Journey’de sound olarak daha çok stoner ögesi bulunurken Rungokna’da ise daha space rock ve psychedelic temalar hakim. Size göre iki albümün sound olarak farkı var mıdır? Varsa siz nasıl tanımlıyorsunuz?

Great Journey, stüdyo doğaçlamalarından toparladığımız bir albümdü. Rungokna’da bunun dışına çıkmak istedik; çok fazla synth ve ambient ekleyerek aynı şarkının farklı kısımlarında değişken hissiyatlar yakalamaya çalıştık. Doom kısımlar da var diyebiliriz ancak ilk albümden daha çok space’e ve saykedelik’e yaklaştığımız noktalar da var.  

Yine iki albümün kıyaslamasını yapacağım. Great Journey, ismi gibi Midvil’in büyük yolculuğunun başlangıcı idi. Rungokna bu yolculukta neyi anlatıyor? Neleri ifade ediyor?

GJ, sonsuz evrende “ben neyim, neden varım, amacım ne” gibi soruları irdeliyordu. Özellikle Circle ve Great Journey şarkılarının sözleri yolculuğu ve Midvil’in kendini tanımlamaya çalışmasını anlatıyor. Ra ise daha çok albümün diğer şarkılara göre materyalist kısmını oluşturuyor. Rungokna, bu soruların cevaplarının belki de çok uzakta değil, benliğimizde hatta ruhumuzda da bulunabileceğini anlatan, ruh kavramını irdelediğimiz bir manifesto. 

“Rungokna, Endonezya’da kullanılan Cava dilinde duy veya dinle demek”

Peki, Rungokna ismi nereden geliyor? Herhangi bir anlamı var mı?

Rungokna, Endonezya’da kullanılan Cava dilinde “Duy veya dinle” demek. Rungokna’da dört farklı dilde ruh kelimesi geçiyor, sözlerde İngilizce ve Cava dilinin birleşmiş bir yapısı bulunuyor. Bu şekilde yapılan bir karmanın, hissiyatı güçlendirdiğini düşünüyoruz.

Midvil: "Rungokna, ruh kavramını irdelediğimiz bir manifesto"
3 Ekim – Midvil / Make Mama Proud / Congulus

19 Eylül’de albümün lansman konseri oldu. Tepkiler nasıldı? Önümüzde herhangi bir etkinlik var mı?

Lansman konseri, aldığımız tepkiler nedeniyle mutluluk vericiydi. Farklı bir sound yakalamak için çabaladığımızdan, olumlu tepkiler bizi mutlu etti. Bu vesile ile GodBud ve Karga Kadıköy’e de buradan bir kez daha teşekkür ederiz. 3 Ekim Perşembe günü If Beşiktaş’ta Congulus ve Make Mama Proud ile beraber aynı sahnede olacağız. İki grubun üyeleri de çok saygı duyduğumuz ve sevdiğimiz insanlar. Audioban bizleri bir araya getirdi.
Seninle de tekrar söyleşi yaptığımız için çok mutlu olduk. Teşekkür ederiz.

Vokal / Bass gitar: Doğan Demircioğlu Davul: Buğra Yılmaz Klavye: Ahmet Özgür Özdil