Geophysical Research Letters‘da (1) 29 Temmuz tarihinde paylaşılan yeni raporda Antarktika kıtasındaki buzların hareketlerini incelemek için öncekinden 10 kat daha kesin bir metot tanıtıldı. Yeni metotla oluşturulan haritayla araştırmacılar kıta boyunca buzun nasıl hareket ettiğiyle ilgili analizlerini sundular.

Haritalandırma yöntemi kıtanın topografyasını tam olarak ortaya çıkarmasının yanı sıra, okyanusa karışan buzul miktarının takibini de mümkün kılıyor. Buzulların erimesiyle ilişkili olduğu bilinen küresel deniz seviyesi artışı da böylelikle daha kesin tahmin edilebiliyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden buzbilimciler çalışmayı yaparken sentetik açıklıklı radar interferometrik faz verileri denilen bir çeşit ölçüm ile Antarktika’daki buzun ince hareketlerini ölçtüler. Radardan gönderilen dalgaların geri yansıma oranlarını ölçerek ve bunu değişik açılar kullanarak yaparak buz kütlelerinin hareket hızlarını izlemeleri mümkün olmuş.

Bu harita, Antarktika buzullarının ne kadar hızlı eridiğini gösteriyor
Antarktika’da su üzerinde hareket eden buzun hızı bölgeye göre değişiyor.
Uydu radar verilerine dayanan yeni harita, Antarktika’daki buz akışının yüksek rakımlı bölgelerden (kalın siyah çizgiler) kıyılara doğru olduğunu göstermektedir. İç buzlar son derece yavaş hareket ediyor (Çoğu yılda 10 metreden daha az bir sürede.) Okyanusa daha yakın olan buz, yılda yüz binlerce metre yolculuk edebilir.

Ölçülen buzul bölgelerinde çoklu avantaj elde etmek için araştırmacılar, 1990’ların başlarından beri Kanada, Avrupa ve Japonya tarafından yürütülen yaklaşık yarım düzine uydulu ölçüm verilerini bir araya getirdi.

Sonuç olarak harita, buzun kıyıya doğru havza sınırları olarak da bilinen yükseklik irtifa noktalarından nasıl aktığını ortaya koyuyor. Harita, Antarktika’nın yüzde 80’i için yılda yaklaşık 20 santimetreye kadar olan ortalama buz hızını gösteriyor. Bu, yılda birkaç metre belirsizlik gösteren buz izleme tekniklerine dayanan önceki haritalardan çok daha kesin sonuçlar vermektedir.

NASA ve Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu, 2021’de bu haritayı birkaç ayda bir güncellemek için yeterli veri toplayacak bir uydu yayını başlatmayı planlıyorlar. Bilim insanlarına iklim değişikliği sürecinde Antarktika’daki buz akışının nasıl değiştiğini daha iyi izleme imkânı sağlamayı hedefliyorlar.

(1) 1974 yılında kurulan Amerikan Jeofizik Birliği tarafından yayınlanan iki haftada bir hakemli bilimsel jeobilim dergisidir.

Kapak Fotoğrafı: Jay Ruzesky/Unsplash
Kaynak: Science News