Böyle şeylerin farkına aslında genç yaşlarda varıp denemek gerek. Bir ömrün çoğunu sistem içinde çürüttükten sonra çekilmezliğin verdiği cesaretle atıyorlar kendilerini sistem dışına. Zararın neresinden dönülse kârdır demişler yine de. Yapsınlar tabii, hangi yaşta olursa olsun. Yapsınlar ki bizler de görelim cesaret alalım. O zaman sizi Heidemari Schwermer ile tanıştırayım.

Kendisi şu an 70’lerin başında olsa gerek. 15 seneyi aşkındır da parasız bir hayat sürüyor. Kredi kartları yok, faturalar yok, para denen lanet şeyin getirdiği hiçbir sıkıntı yok. Dortmund’da öğretmen olan Schwermer elinde bavulu ve bilgisayarı ile kasaba kasaba dolaşıyor. Bu şekilde, daha sağlıklı ve daha mutlu olduğunu da biliyor musunuz?

Bu kararı aldıktan sonra tüm mal varlığını hediye etmiş. Banka hesaplarını kapatmış. Emekli maaşını da ihtiyacı olanlara vermeye başlamış. Şimdi, kendi ihtiyaçları için takas yöntemini kullanıyor.

Dortmund’a taşındıktan sonra evsizler için bir şeyler yapma ihtiyacı çok fazla duyan Schwermer “değiş tokuş dükkânı” açmıştı. Sadece eşyalar değil, yetenekler de değiş tokuş edilebiliyordu.

Daha sonra bir yıllık parasız yaşama deneyimi, devamında 15 yıl getirdi ve seneleri peşinden getirmeye devam ediyor. İnsanların evlerinde kalarak onlara ev işlerinde yardım ediyor ve karşılığında konaklama, mutfak ihtiyacı, telefon ve internet gibi imkânlardan yararlanıyor. Cebinde acil durumlar için sadece 200 Euro taşıyor.

Schwermer’in iki kitabı var. Kitaptan kazandığı paraları sokaktaki insanlara dağıttı. Ayrıca Norveç/İtalya yapımı belgesel filmi çekildi. Filmin adı Living Without Money.

Şimdi yaşamınızı nasıl sağlıyorsunuz, karnınızı nerede doyuruyorsunuz, aç kalırım diye korkmadınız mı?

İlk başlarda korktum tabi. Ama zaten bu yaşam biçiminde yarın ne olacağını bilmemek size çok şey öğretiyor. Onun dışında seyahat etmeyi seviyorum. Almanya’yı dolanıyorum. İnsanlar yokken, tatildeyken ben evlerine göz kulak oluyorum. Apartmanın çöplerini çıkarıyorum, çimleri biçiyorum. Evinde kaldığım insanlar bunun karşılığında buzdolabını dolduruyor. İnternet ve telefon olanağı tanıyorlar. Barter usulü yani… Örneğin; üç aylığına kuzeydeki Wilhelmshaven kentinde böyle bir evde kalıyorum. Bazen bu yaşam tarzını anlatmam için çağırıyorlar.

Bu da kendi internet sitesi: heidemarieschwermer.com