Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği, ortak bir çalışma ile Who Will Feed Us? (ETC Group, 2017) kitapçığını Bizi Kim Doyuracak? ismi ile Türkçeye çevirdi.

“Kitapçık, endüstriyel gıda sistemi ile küçük ölçekli çiftçiliğin (köylü gıda ağının) verilere dayalı bir karşılaştırmasını sunuyor. Gezegendeki yaşam sistemlerine ve sosyal yapılara ağır bedeller ödeten, krizler yaratan, Covid-19 pandemisiyle birlikte kendi ürettiği krizlere karşı dayanıksız olduğu da oraya çıkan endüstriyel gıda sistemiyle ilgili çarpıcı veriler bulacaksınız.

Endüstriyel gıda zincirinin tarımsal kaynakların yüzde 75’inden fazlasını kullanarak dünya nüfusunun yüzde 30’undan daha azına yiyecek sağladığını, oysa köylü tarımının kaynakların yüzde 25’inden daha azını kullanarak dünya nüfusunun yüzde 70’inden fazlasını beslediğini biliyor muydunuz?

Bizi Kim Doyuracak? kitapçığı, şimdi olduğu gibi gelecekte de gıda güvencemizi sağlayacak olanın, gezegeni ekolojik ve sosyal krizlerden koruyacak olanın şirket tarımı ve pazarlama zincirleri değil, küçük ölçekli agroekolojik üretim ve dağıtım ağları olacağını açıkça belgeliyor.”

🍒Kitapçığı indirmek için BURAYA tıklayın.

Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği

Peki, Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği kimdir? Dernek, Ankara çevresinde doğayı ve toplumu gözeten yöntemlerle üretilen gıdalar yoluyla, köy ve kent arasında köprüler kurmayı amaçlıyor. İnsanların doğayla yakın bağlantı içinde olduğu, gıdalarını ve diğer temel ihtiyaçlarını yerel kaynaklarla karşıladığı demokratik bir toplum yaşamı hayal ediyor.

Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği, amacını gerçekleştirmek için:

  • Doğa-dostu yöntemlerle güvenilir gıda üretimini teşvik eder.
  • Agroekoloji felsefesinin ve yöntemlerinin her ölçekte tanınıp yaygınlaşmasına katkı verir.
  • Tüketicilerin ve gıda topluluklarının üreticilerle yakın temas kurması için çalışır.
  • Gıda topluluklarının oluşmasını ve gelişmesini destekler.
  • Köy ve kent arasında karşılıklı öğrenme ve dayanışma ortamları oluşturur.
  • Ekolojik yaşam, doğal üretim ve yeşil teknoloji pratiklerini uygular ve örnekler.

Daha fazla oku: Yeni başlayanlar için bahçecilik