Alexandra Jamieson tarafından yazılan, Tuba İlze’nin de Türkçeye çevirdiği Vegan Yaşam for Dummies kitabı, vegan ya da navegan kişilerin vegan yaşama geçişini kolaylaştıran, kafasındaki birçok soruya cevap veren bir çalışma olmuş.

Vegan yaşama adım atmanın ardından, sürecin çevreye ve sağlığımıza da olumlu etkilerini net bir şekilde görebiliyoruz. Hayvan sömürüsüne ortak olmamak için başlanılan bu yeni adım ile birlikte birçok faydalı yeni alışkanlıklar da ediniyoruz. Mesela; önceleri içindekiler kısmını hiç okumazdım. Şimdi yediğim yiyeceklerin nereden geldiğini, içinde neler olduğunu inceleyerek daha bilinçli bir alışveriş yapıyorum. Vegan yaşamın, kendime de bunun gibi birçok katkısı oldu. Vegan beslenme ve vegan yaşam konusunda daha çok bilgiye sahip oldukça sürecin çok daha basit olduğunu gördüm.

Belirli başlı konularda emin olamayanlara, ne yapacağını bilemeyenlere bir rehber olması için Vegan Yaşam for Dummies kitabı hazırlanmış. Veganlığın ne olduğundan vegan bir beslenme planı hazırlamaya, vegan bebeklere, gerçek hayatta vegan yaşamaya, tariflere kadar birçok konuyu derinlemesine işleyerek soruları cevaplamaya çalışmışlar. İçeriğin tasarısı ve anlatım dili de kitabın anlaşılırlığını bir hayli kolaylaştırmış. Kitaba istediğiniz yerden başlayabiliyorsunuz ama bu konularda tamamen yeniyseniz en başından başlamanız tavsiye ediliyor.

For Dummies serisinin birçok farklı konuda güzel kitabı oluyor. Herhangi bir şeyi merak edenler için o konuyu kolay bir şekilde derinlemesine işliyorlar. Kitabı okuyanlar da bu konu hakkında temel bilgiye sahip olabiliyor. Zaten serinin kendine özel hashtag’i de #herşeydahakolay!

Bu kitap genel çerçevede daha çok vegan yaşama alışma sürecini ele alıyor. Bu açıdan bence dolu dolu bir kitap. Bununla birlikte veganlığın, hayvan sömürüsüne ortak olmamaktan geldiğini de unutmamak gerekiyor. Tabii bir de, kitap aslında Amerikalı okuyuculara yönelik hazırlanmış. Özellikle yemek tariflerini belki kendinize göre uyarlamak isteyebilirsiniz.

Nobel Yaşam etiketi ile satılan bu kitabı, birçok kitabevinde ve online kitapçılarda bulabilirsiniz. Fiyatı 19 ila 24 TL arasında değişebiliyor.

Arka kapak

Yiyeceklerin nasıl üretildiği ve işlendiği ile bunun sağınıza etkileri hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğunuzda vegan beslenmenin mutlu ve sağlıklı bir şekilde takip etmekte daha da cazip hale gelir.

Kitabı açın:

  • Bitki temelli beslenmenin neden daha iyi olduğunu
  • Yaşam tarzına uygun en iyi geçiş planını seçebilmek için stratejileri
  • Proteinler ve diğer besinler ile ilgili gerçekleri
  • Vegan olmayanların bile keyif alacağı 40 lezzetli tarifi
  • Dolaplarınızı vegan dostu gıdalarla doldurmak için ipuçlarını
  • Hızlı ve sağlıklı vegan atıştırmalıkları
  • Harika sahte etleri
  • Gıda etiketleri ile ilgili tavsiyeleri
  • Ailenizi, arkadaşlarınızı ve çevrenizi bilgilendirecek rehberi inceleyin