Ankara’da olduğum süre içinde gezilecek yerlerin listesini çıkarmaya başladım. Üzerinden çok zaman geçtiği için daha önce gittiğim yerleri de listeye aldım.

Sevgili dayımla birlikte İkinci TBMM’yi, Cumhuriyet Müzesi’ni ziyaret ettik. Kendisi ne yazık ki sara hastası olduğu için refakatçi olarak girdim yanında. Aldığımız bilgiye göre daha önce girişler ücretli değilmiş lakin AKP dönemi değişmiş. Giriş bir kişi için 3 lira, 18 yaşından küçüklere ise ücretsiz. Bakım onarım için sanırım bu ücreti istiyorlar. Bazı yerlerin içi çok ufak. Girip gezmen ve çıkman bir oluyor. Bu noktada giriş ücreti çok anlamlı gelmiyor bana.

Çok büyük bir yapı olmayan İkinci TBMM’nin üst katına ahşap olmasından dolayı çıkmak yasak. İnsanları taşıyamama ihtimali varmış. Odalarda camlar içinde birçok eşya bulunuyor. Atatürk’ün kıyafetleri gerçekten şıkmış. O döneme ait birçok eşya ve belge de vardı. 1924’ten 1960 yılına kadar meclis binası olarak kullanırken 1981 yılından beridir de müze olarak kullanılıyor.

Gezerken aynı zamanda tarihi bilgi almak istiyorsanız size rehberlik yapabilecek bir cihaz da kiralayabiliyorsunuz. Yolunuz düşerse ülkenin tarihinde önemli olaylara tanıklık etmiş bu yeri ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Cumhuriyet Cad. Ulus / Ankara
Telefon: (312) 310 53 61
E-posta: bilgi@cumhuriyetmuzesi.gov.tr
İnternet: www.cumhuriyetmuzesi.gov.tr
Ziyaret: Kış ve yaz uygulaması bulunmaktadır. Pazartesi hariç her, 08:45–16:45 saatleri arasında açıktır.

Başlık Fotoğrafı:
Leylek Firarda