Çevre Bilimi ve Teknoloji Mektupları‘nda yayınlanan bir çalışma, denim miktofiberlerin Kanada Arktik Okyanusu’na kadar sızdığını ortaya çıkardı. Yani ne yazık ki çok severek giydiğiniz kot pantolonlar okyanus ve gölleri kirletiyor.

Çalışmanın ortak yazarı ve Torono Üniversitesi’nde Çevre Bilimci olan Miriam Diamond WIRED‘e “Bu, insanın etkisinin gerçekten güçlü bir örneği” diyor.

Plastik mikrofiberler, çamaşır makinesinden atık su artıma tesisleri aracılığıyla dünyanın okyanus ve nehirlerine kadar ulaşıyor. Bir çalışma, her gün iki çöp komyon mikrofiberin Avrupa okyanuslarına bu şekilde girdiğini tahmin diyor. Bu lifler, derin deniz kabuklarının karınlarından Akdeniz deniz tabanı tortularındaki yoğun sıcak noktalara kadar her yerde bulunuyor.

Kot pantolonlar ne yazık ki masum değiller.

Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı kot pantolon veya diğer denim türlerini giyiyor. Bu yüzden Toronto Üniversitesi’ndeki araştırmacılar popüler giysinin eşit derecede küresel çevresel etkiye sahip olup olmadığını merak ettiler. Bunu öğrenmek için de Kanada Arktik Takımadaları, Büyük Göller ve Toronto yakınlarındaki banliyö göllerinden su örneklerini incelediler. American Chemical Scoiety’nin (ACS) basın açıklamasına göre, indigo denim mikrofiberlerinin üç lokasyonunda bulunana tüm mikrofiberlerin önemli bir yüzdesini oluşturduğunu buldular.

Ayrıca yeni kotların daha fazla lif çıkardığını ve bir kotun yıkama başına 56 bin mikrofiber bırakabileceğini buldular.

Kaynak: EcoWatch

Daha fazla oku: Doğa dostu çamaşır rutinine nasıl başlarız?