Geri dönüşüm veya alternatifi konusunda tuvalet kağıtları bizleri en zorlayan alan olabilir. Sadece su mu ya da tuvalet kağıdı mı tartışması daha etkilidir devam ederken ekolojik kaygıların ağırlığı ile kenevirden tuvalet kağıdı yaparak son noktayı birileri koymak istemiş.

Kenevirin birçok endüstriyel üründe kullanıldığını, kullanılabileceğini artık biliyoruz. Gerçekten de birçok alanda, birçok zararlı ürünün ekolojik alternatif olarak keneviri karşılarına koyabiliyoruz. Geçenlerde de tuvalet kâğıtlarına nasıl bir çözüm üretilir diye kendi kendime düşünrken cevap yine kenevir ile karşıma çıktı.

Kenevirin lifleri tuvalet kağıdı gibi birçok ürünün ihtiyaç duyduğu malzemeyi oluşturmak için mümkemmel bir seçim gibi duruyor. Lifleri kokusuzdur ve bazı mantarlara karşı da dayanıklıdır. Sağlıklı bir cilt sağlayan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Evet, en çok merak edilen konuya gelelim. Kenevir tuvalet kağıtları gerçekten yumuşaklar. Yumuşak olmaları onların dayanıksız oldukları anlamına da gelmiyor. Ağırlığının dört katına kadar emme kabiliyetine sahipler.

Peki, neden klasik tuvalet kâğıtları yerine kenevirden yapılmış tuvalet kâğıtlarını tercih etmeliyiz? Öncelikle kenevirden yapılmış tuvalet kâğıdı üretmek çok daha ucuza geliyor çünkü üretiminde daha az enerji ve kimysal kullanılıyor. Klasik tuvalet kâğıtları üretiminde ağacın liflerini parçalamak için sert kimyasallar gerekiyor. Bitkinin selüloz kısmı kullanılıyor. Ağaçların yüzde 30’u selülozken kenevirin yüzde 85’i selüloz! Devasa bir fark var.

İşin bir diğer harika kısmı, diğer klasik tuvalet kâğıtlarına göre biyolojik olarak daha kolay parçalanabiliyorlar.

Tuvalet kâğıtları çok fazla kullanılıyor ve bunların üretilmesi için çok fazla ağaç kesiliyor. Yeni ağaçların büyümesi ise yıllar sürüyor. Kenevirden yapılmış tuvalet kâğıtları sayesinde bu ağaçlar yaşamaya devam edebiliyorlar. Ayrıca kenevir bitkisi sadece birkaç ay içinde büyüyor.

Verilen bilgilere şöyle bir baktığımızda gerçekten de kenevirden tuvalet kâğıdı üretmek milyonlarca ağacı kurtarabilir ve gezegenimizin sürdürülebilir olmasına ciddi katkı sağlayabilir. Şimdilik Türkiye’de bu tarz ürünler yok ama neden olmasın?

Kaynak: Intelligint Living

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!