Çin, Amerika, Türkiye veya dünyanın neresinde olursa olsun köpek dövüşleri gerçekten zalimce. Üstüne üstelik küçük çocuklar da dahil olma üzere yerelde yüzlere kişi köpeklerin dövüştürülmesini izlemeye gidiyor. Yakın zamanda Çin’deki köpek dövüşlerinin zalim dünyasından korkunç görüntüler paylaşıldı. Fotoğrafların hassas içerikli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Çin’in bu köpek dövüşü çukurlarının korkunç yüzü bir dizi fotoğraf ile ortaya çıktı. Hayvanların çoğu ölümüne savaşıyor ve öldürülmeyenler sıklıklı korkunç yaralanmalara maruz kalıyor. Hakemler köpekleri birbirine salmadan önce onları tutuyorlar.

Çin'deki köpek dövüşlerinin zalim dünyasından korkunç görüntüler ortaya çıktı
Çin’deki köpek dövüşlerinin fotoğrafları gerçekten yürek burkuyor.

Vahşet içeren bu dövüşler genellikle Çin’in kırsal bölgelerinde popüler bir eğlence (!) etkinliği olarak düzenliyor. Hayvan hakları aktivistleri bu zalim spor için hareke geçse de bu kanlı düelloları izlemek isteyen yerelde yüzlerce kişi yine bu etkinliklere akın etmeye devam ediyor.

PETA’dan Elisa Allen, “Köpek dövüşleri, hayvanların Çin’de kötü muamele görmesinin bir başka iğrenç yolu” şeklinde The Express’e demeç verdi. “Köpek dövüşleri dünyanın pek çok yerinde yasak ve korkakça bir uğraş.”

PETA’da kampanya yönetenlerden biri: “Yeterli ‘dövüş ruhu göstermeyenler’ vuruldu, elektriğe çarpıldı, boğuldu, sopayla dövüldü, asıldı veya terk edildi” şeklinde açıklamalar yaptı.

Dövüşlerden önce hayvanlara işkence edilip, onların kızgınlarını arttırmaya çalışıyorlar.

Elbette köpek dövüşleri Çin ile sınırlı değil. Afganistan’ın başkenti Kabil’de de bir başka örneğini haberlerde görmüştük.

Kaynak: The Sun
Fotoğraflar: Rex Features