Stantçılık gibi yarı zamanlı işlerde çalışmak, mekânın insan tipolojisini gözlemlemeye vesile oluyor. Bu açıdan günlük işlerde çalışmayı gelir elde etmek dışında da tercih etmek analiz yapmak açısından eğlenceli olabiliyor. Özellikle hiper marketlerde haftasonları çorbacı, çaycı, kurabiyeci gibi birçok stant, ilginç gözlemler ortaya çıkarıyor.

Marketler, kapitalizmin ilk neferi bana göre çünkü gıda herkes için vazgeçilmez. Bu sektör ile büyük kitlelere açılabilirsiniz.

Yine bir gün bir markette çay stantı için yarım zamanlı bir işi kabul ettim. Bu işleri de ajanslar vesilesi ile buluyorsunuz ve paranızı kallavi zaman sonra ödüyorlar, çok akil karı değil. Bu market de en büyüklerinden, hiper mi diyorlar, ondan.

Tüm gün ne yapacaksın? Çay doldur, iki muhabbet et falan filan. Bir sürü insan önünden geçiyor ve ister istemez bir şeyleri yorumlamaya başlıyorsun. Çay stantına verilen içsel tepkiler de değişebiliyor. Ufacık stantan neler çıkıyor bir görseniz.

Bazısı görüyor, istiyor ama çekiniyor. Bazısı “Nerede beleş oraya yerleş” felsefesini belli ediyor. Biraz elit görünümlü tipler pek tenezzül etmiyor. Samimiyetleri bilinmez ama geneli güler yüzlüydü. Ayrıca bazılarının markette yaşadığını düşünüyorum. Sabahtan akşama kadar önümden birkaç kere geçiyorlar ve ilginçtir sepetlerinde sadece birkaç parça bir şey oluyor. Hiç bana bakmıyorlar. Çok dikkatli şekilde reyonları geziyorlar. Bu işlem sabahtan akşama kadar sürüyor.

Mutlu aileler, çocuklarını sözde sağlıklı şeylerle beslemeye çalışıyorlar ama kesinlikle market içinde yere düşüp, üstünü pisletmesini istemiyorlar. Mikrop kapar diye mi yoksa kendilerine iş çıkar diye mi tam kestiremiyorum.

İnsanlar ne kadar sağlıksız beslendiklerinin farkında değiller. Takım elbiseli jilet gibi insanlar ellerinde “light”, “sağlıklı”, “organik” ürünlerle çok da dinç olacaklarını düşünüyorlar.

Bağzı diyaloglar

-Okuyor musun?
-Mezun oldum. Gezmeyi sevdiğimden bir yere bağlı çalışmıyorum.
-Burada da dikiliyorsun.
-Memnunum
-İyi peki.
-İnsanlar, iyi maaş ve koltuk vermeyince yapılan işleri gereksiz ve küçük görüyorlar. Ayıp.

Gözlem sadece. Zaten hepsinden sadece eşit derecede nefret ediyorum.

Ne yapsaydım kaç saat sadece çay mı doldursaydım?