Geçtiğimiz ay, yaz döneminin son festivallerinden biri sayılan Freaks in Love, İzmir’deki Gökkuşağı Koyu’nda gerçekleşti. Deniz kenarındaki huzurlu doğası ile festival, aksaklıklara rağmen eğlenceli geçti. Büyüleyici Algrid Mer ile coşan “freaks”ler Talamasca ile enerjilerinin doruklarına çıktı. Deli Köpek nostalji esintileri ile bizi neşelendirirken güzel Tara ise dansı ile herkesi etkiledi.

Freaks in Love Festivali vasıtasıyla ilk defa Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü, İsveçli psychill prodüktörü Hinkstep, inanılmaz bir performans ile dans edenlere unutulmaz dakikalar yaşattı.

İsveç’in kuzey kesiminde doğup büyüyen, ses mühendisi Jonas Tegenfeldt, Sunrise From the Treetops albümü ile 2011 yılında mükemmel bir çıkış yaparak yetenekli bir müzisyen olduğunu kanıtladı.

Infected Mushroom‘un çığır açan albümü Converting Vegetarians‘dan “Other Side“ı keşfettikten sonra Jonas, downtempo psychedelia’nın olanaklarına tutuldu. Sonraki yıllarda, yaptığı sınırsız deneyler sonucunda Younger Brother ve Porcupine Tree gibilerinden etkilenmesi ile tazelenerek eklektik tarzını doğurdu.

Hinkstep festival katılımcıları ile ilgili “Voov, kalabalık, çok güzel enerji ve çok fazla sevgi yayıyordu. Performansın her saniyesinden keyif aldım. Herkesin de benim gibi çok eğlendiğini ve keyif aldığını hissediyorum” diye ifade etti.

Algrid Mer‘in “Asla” (Never More) şeklinde çevrilebileceğini söyleyen Jonas, tam karşılığının da olmadığını ekleyerek sözlerin “Kısaca, kendinizi hiçbir şeyden geri tutmayın. Önünüze çıkan işaretleri takip edin ve yolunuza koyulun. Her şey iyi olacak” diye bahsettiğini söyledi.

“Dünyanın dört bir yanındaki insanlardan gelen desteğe minnettarım. El sıkışmalardan kucaklaşmalara ve uzun maillere kadar her şey gerçekten ilham verici!” diye konuşan Jonas, Freaks in Love’a katılmaktan çok büyük keyif aldığını da dile getirdi ve kesinlikle tekrar gelmek istediğini de ekledi ki 7 Kasım’da Psychedelic Art Festival‘in düzenlediği Pre-event & Gallery etkinliğinde tekrar sevenleri ile buluşacak.

Kapak dahil fotoğraflar: Okan Çalışkan

Fotoğraflar: Onur Yurtsever

22 Ekim 2015, Gaia Dergi