Senenin ilk festivali Back to Nature Fest, 19-24 Mayıs tarihleri arasında Fethiye, Katrancı Koyu’nda dünyanın birçok yerinden gelen katılımcıların eşliğiyle gerçekleşti.

Japonya’dan Hindistan’a, İran’dan Avrupa’nın birçok ülkesine kadar değişik noktalardan gelen kişiler, festivalin farklı kültürleri bir araya getirmesi açısından kilit bir noktada gerçekleştiğini gösteriyor. Dünyanın zor zamanlar geçirdiği bu günlerde, birçok millete ait insanların, dans ve müzik ile barış dolu, huzurlu bir ortam yaratmaları aslında hepimizin ne kadar aynı ve dünya vatandaşı olduğumuzun göstergesidir.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan tarafından tanınan Dark Whisper, Necropsycho, Suduaya gibi DJ’lerin performanslarının sergilendiği festival, renkli görüntüler ile eşsiz manzaraların kesiştiği Katrancı Koyu’nda bir hafta boyunca sürdü.

“Gerçekten inanılmaz bir yer”

DJ’lerden Dark Whisper, “Gerçekten inanılmaz bir yer. Deniz kenarının ferahlatıcı etkisi ve kalabalığın enerjisi… Organizasyon da gerçekten iyi, bizler için rahat ve keyifli bir ortam yaratmışlar. En azından ben ve arkadaşlarım böyle hissettik. Çok uzun sure orada kalma şansım olmadı ama gördüğüm kadarıyla stage de çok iyi tasarlanmış. Dekorasyon doğal etraf ile ilişki içinde. Çok aşırıya kaçmaması iyi olmuş, böyle daha doğal duruyor” diye Back to Nature festivali hakkındaki yorumlarını iletti.

Birçok farklı türden iyi sanatçının seçimi ile karışık ve gerçekten iyi bir line up oluşturulduğunu düşünen DarWhisper, Back to Nature Festivali sayesinde Türkiye’de ikinci kere bulunuyor. “Herkesi hissettim. Ortadoğu ve Avrupa, bu kalabalık ile birbirine bağlanmıştı. Bu, gerçekten iyi bir kültür değişimi. Avrupa’daki festivallerde Ortadoğu’dan gelen çok fazla insan göremezsiniz. Burası, her iki taraf için iyi bir etkileşime, birleşime sahip.”

“Avrupa’daki festivallerde Ortadoğu’dan gelen çok fazla insan göremezsiniz”
DarkWhisper. Fotoğraf: Can Kandemir

Dark Whisper “Müzik kelimelerin ötesinde sanırım. Kelimeler ile anlatmak zor fakat insanları ve durumları birleştirmeye çalışıyorum. Müzik ile içinde yaşadıkları gerçeklikten uzaklaşabiliyorlar. Belki de bu yüzden bazen müziğim yoğun bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Fakat bütün farklı duygulara erişmeye çalışıyorum” diye yaptığı işlerle ilgili dinleyicilere neler anlatmaya çalıştığını söyledi.

2017 Back to Nature Festivali gelişmelerini takip etmek için Facebook sayfasını takibe almayı unutmayın.

MAKHism‘in festival için çektiği fotoğraflardan bazıları; tamamına bakmak için Facebook albümüne göz atabilirsiniz:

Bilge Bilen‘in festival için çektiği fotoğraflardan bazıları; tamamına bakmak için Facebook albümüne göz atabilirsiniz:

23 Haziran 2016, Gaia Dergi