Önemli bir avukat görüşmesi vardı ve tüm zaman boyunca onlar konuştu, Lennon ise sadece bir şeyler karalıyordu. Avukat geldi ve Lennon’a ne yaptığını sordu. Lennon, bu çok güzel çizimi yapıyordu. Avukat da “Peki, alabilir miyim onu?” diye sordu. Lennon da “Elbette!” diye karşılık verdi.

Klasik John işte.

Efsanevi şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve barışın simgesi John Lennon’un çizimlerini hiç gördünüz mü? Yoko Ono, Huffington Post‘a Lennon’un çizim tutkusunu anlattı. Çizimler basit; genelde siyah beyaz… Diğerleri renk sıçramaları ile vurgulu. Bir bulutun üstünde oturarak hayatta olmanın sıradan ve büyülü anlarını Yoko ile tasvir ediyorlar.

Ono, Lennon’un tarzından şöyle bahsediyor: “Onun yaptığı böyle bir şeyi Asyalı ressamlardan biliyorum. Onlar, çizimlerini silmiyorlar. Ne çizdiyseler doğru o; tek seferde çiziyorlar. Bunu yapabilmek için gerçekten iyi bir ressam olmak gerekir. Lennon da böyle gibiydi, Asyalı ressamlara benziyordu. O, sık sık çalışmalarını ‘chop’ diye isimlendirdiği, kendine has damgası ile imzalardı. Lennon özellikle kırmızıyı seçerdi.”

John Lennon'un unutulan ilk aşkı; çizimleri

Lennon, müziğe başlamadan çok önce çizime başladı. Müzik grubu ile çalışmaya başlamadan önce Liverpool Sanat Enstitüsü’ne katıldı. Müzik kariyeri zamanında bile, hayatı boyunca çizmeye devam etti. Yoko ile romantizminden (minimal) siyah mürekkepli imzalama tecrübelerine kadar her şeyi süper hayranları için ölümsüzleştirdi. Ünlü eserlerinden biri de Yoko için 1696 düğün hediyesi… Birkaç erotik çizimin de içinde olduğu, düğün ve balaylarının kronolojik sıraya göre görsel bir şekilde görücüye çıktığı bir çalışma.

Yaşamının daha sonraki dönemlerinde Lennon’un sanata dönüşü, avant garde üretken sanatının figürü olarak Ono’nun kişiliğinden kaynaklandı. “Bir ressam ya da onun gibi bir şey olmadığım için gerçekten şanslıydık, yoksa çok kavga ederdik” diye açıklayan Ono, “O gerçekten eşsizdi” diye de ekliyor.

“Her çizim belki üç dakika süresini aldı” diye ekleyen Ono, “Gerçekten hızlı çiziyordu. Bir şeyler çizer ve sonra ‘Yoko, yoko, bunu görmek ister misin?’ diye sorardı. Ben de ‘Oh, bu harika!’ derdim. Ne demeliyim ki? Gerçekten harikaydı. Fakat kendim de bir sanatçı olarak biliyorum ki tüm sanatçıların kendin güvenleri yok. Yani, ‘Hayır, bu iyi değil!’ demek istemiyorsunuz” dedi.

Ono, yarattığı her şeyin, onu sevenlerin üzerindeki etkisini bilerek çizimlerini Chasen Galerisi’nde 5 Mayıs ile 7 Mayıs arasında sergileyecek. Daha sonra çizimler, Ann Jackson Galerisi’nde 29 Mayıs’tan 31 Mayıs’a kadar sergilenecek.

Dünyadan milyonlarca insan, John Lennon’un orijinal sanat çalışmalarını görme şansını elde edecek.