Türkiye’de producer denince akla ilk gelen isimlerden Mhakavaya yani Orkun Murat’ı, 7 Nisan’da Ankara’da gerçekleşecek Capitalipsytion Indoor Party & Art Gallery etkinliğinde, live performansı ile dinleyebileceğiz. O halde bu heyecanlı gece öncesinde, bu önemli ismi biraz tanıyalım.

Merhaba, bize kendinden bahseder misin?

Yaklaşık son 7 yıldır İzmir’de yaşıyorum. Geçen sene müzik teknolojisi bölümünden mezun oldum, şu an aynı alanda eğitimimi sürdürüyorum. Vaktimin büyük çoğunluğunu hayata geçirmek istediğim projeler ve hayal ettiğim sound’u yakalamak için kullanıyorum.

“Mhakavaya”nın hikâyesi nasıl başladı? Birçok dj’ye göre sana baktığımda eğitimlerin müzik üzerine. Bunun çok faydasını görmüşsündür.

Müziğe gitar çalarak başladım, uzun yıllar gitarla vakit geçirdikten sonra 2011 yılında bilgisayar üzerinde müzik yapmaya merak saldım. Yaklaşık iki yıl boyunca değişik tarzlarda amatör denemelerim oldu. 2013 yılında yapmak istediğim müzik hakkında net fikirlerim oluşmaya başladı ve bu fikirleri profesyonel bir şekilde gerçeğe dönüştürme isteğiyle mhakavaya projesini oluşturdum.

Mhakavaya, Orkun Murat
Mhakavaya, Orkun Murat

Beş yıl içinde farklı Record labeların düzenlediği toplama albümlerde yer alma fırsatım oldu. Uzun bir süredir de yakında çıkartmayı planladığım ep üzerine çalışıyorum.

Okula hayatım boyunca birbirinden değerli hocalarla çalışma fırsatım oldu. Bu da teknik konularda kendimi geliştirmem ve farklı bakış açıları kazanmam için bir şans oldu.

Türkiye’de producer’lar çok az. Neden böyle sence?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle düşük bütçeli ev stüdyolarında müzik yapmak mümkün hale geldi. Bu sayede elektronik müzikle uğraşan insan sayısı dünya genelinde arttı.Türkiye’de bu sürecin geriden gelmesinin birçok sebebi olabilir ama artık elektronik müzikle ciddi uğraşan insanlar var ve yakın zamanda Türkiye’den çok daha profesyonel işler çıkacağına inanıyorum.

Daha fazla oku: Psychedelic müzik yapan diğer yerli DJ’lerle yapılan röportajlar

“Çok çalışmak ve pes etmemek”

Başarılı bir producer olmak neye bağlı?

Bence başarı göreceli bir kavram, herkesin kendi hedefiyle alakalı. Pek bir fikrim yok açıkçası. Ama her hangi bir alanda kendimizi geliştirmenin tek yolu çok çalışmak ve pes etmemek bence.

İlerleyen zamanlarda hangi etkinliklerde dinleyebileceğiz seni?

Nisan ayında yapılacak The Dark Code – Duality ve CAPITALPSYTION ile mayıstaki Galactic Gathering – Vol.3 etkinliklerinde çalacağım. İki etkinlikte de müziğini beğendiğim ve daha önce canlı dinlemediğim müzisyenler yer alıcak.

7 Nisan’da Ankara’daki CAPITALPSYTION etkinliğinde çalacaksın. Son zamanlarda Ankara hareketli geçiyor. Ankara kitlesini nasıl sence?

Ankara’da bulunduğum bütün partiler enerjisi yüksek ve keyifliydi. Bir önceki partiye elimde olmayan sebeplerden dolayı katılamamıştım, tekrar gelme fırsatım olduğu için mutluyum.