Dj kabininde kadın enerjisini görmek güzel. Vortex Z, yani Zeynep Evren’i ilk defa dinlediğimde, o sırada yanımda Gypscdelic vardı. Yiğit’e dönüp, “Kim bu, yabancı biri mi? Sevdim ben” diye sorduğumda “Zeynep” diye cevaplaması şaşırtmıştı beni açıkçası. Daha sonra böyle bir şaşkınlık için kendime kızdım, etrafta çok fazla kadın dj göremesek de bu olmadığının anlamına gelmiyordu çünkü.

Velhasıl kelam, 1995 doğumlu Zeynep, ilerleyen zamanlarda bana kalırsa çok daha güzel işler çıkaracak. Yaptığı şimdiki işler bence bunun sinyali. Umut vaat eden, bu başarı insana birkaç bir şey sormak istedim. Zeynep de müziği ve kendisi hakkındaki soruları cevapladı.

Ayrıca 17 Şubat’ta Ankara’da düzenlediğimiz Chaos of the Spirit partisinde de yer alacak. Kaçırmamanızı öneririm.

Zeynep Evren’i tanıyabilir miyiz öncelikle? Nelerden hoşlanır?


Öncelikle merhaba! Negatif ve pozitif arasında gidip gelmektense; kendimi, olayları, gerçekliğimi ve varoluşu nötr analiz etmekten hoşlanırım. An itibari ile karşılaştığım ve kendimde deneyimlediğim ne olursa olsun (pozitif veya negatif) olduğu gibi deneyimlemek ve dengeli bir frekansta yönlendirme ile yol almayı tercih etmekteyim. Vicdanım ve zihnim uyumlu çalışmalıdır. Ekstradan nelerden hoşlanırsın sorusuna daha materyalist ve klişe cevap vermek gerekirse de; kitap okumak, müzik, yazı yazmak, dans etmek, hava-su-ateş-toprak ve benzeri demek istiyorum.

Hayata müzikle başladım. Ailem sayesinde kaliteli müzik ve geniş bir müzik zevkim oluştu. İlkokulda piano dersi aldım, 18 yaşımda bass gitara aşık oldum 1,5 yıl sonrasında bass gitar öğrenmeye başladım, kısa bir dönem de şan dersi aldım.

Forest, darkpsy türlerini keşfettiğim andan itibaren arşiv yaparak listelemeye koyuldum. Profesyonellik alanımın ses mühendisliği olmasını istiyordum DJ’likten önce. Şansıma arkadaşım (Berkserker) controller aldığını ve yapacak olduğu etkinlikten önce çalışıp öğrenebilirsem, Rhythm Hunters’da ilk performansımı sergileyebileceğimi söyledi. Bu açık yürekli desteği sayesinde Dj’liğe başlamış oldum.

Zeynep Evren, Vortex Z
Fotoğraf: Space Pirates, Murty Faisal. Kolaj: Zeynep Evren

“Yaratmış olduğu bireysel girdaplara dair bir öğreti”

Dj ismin, Vortex Z. Vortex kelimesini seçmendeki mana nedir?

Sevdiğim bir arkadaşım “vortex” kelimesini, insanların gözlerinin daldığı anda ortamdan ve şu andan koparak kendi gerçekliklerinde yarattıkları durum için kullandı, tanımladı. Bu tanım, bende yaratmış olduğumuz bireysel girdaplara dair bir öğretiyi çağrıştırmıştı. Asırlardır, Toltec öğretilerinde de geçen göz dalması; duru görü, kehanetleri analiz etmek üzere de kullanılır. Opsidyen aynayı, akar suya koyup bakmak, gözleri beli bir koordinat da açılayıp görüşü bulanık bir hale getirip gelen görselleri okumak gibi profesyonel teknikleri de vardır. Akabinde vortex kelime anlamıyla girdap, anafor, burgaç ve merkez etrafında dönmek anlamına da gelir ve festivallerde hep birlikte ortak dans ederken yaydığımız titreşim ve frekansı da açıklıyor.

Yapmış olduğum seremoni ve bana eşlik edenlerin enerjisine de geniş bakış açısı sağlan bir tanım olabileceği kanısına vardım.

Müzik tarzını nasıl tanımlıyorsun?

Müzik tarzıma dair Facebook’ta Vortex z sayfasında yazdığım tanımı kullanmak istiyorum:
“My music says; go back to your Roots and Be Complete with your Solitude. Until you Succeed, you have the Chance of Eternal Experimentation! Now is the Reality”
“Müziğimin anlattığı; Köklerine dön ve tek başınalığınla bütünlük sağla. Başarana kadar ebedi deneme şansına sahipsin. Gerçeklik şimdidir.”

Müzik dışında neler yapıyorsun?

Henüz gelişim aşamasında olmasına rağmen bilgisayar programlama ve kod yazılımı öğreniyorum. Yazmakta olduğum bir kitabım var ve de önümüz deki bir yıl içersin de aktif olarak tarım yapmayı hedefliyorum.

Seninle ilgili gelişmeleri ve müziklerini nereden takip edebiliriz? Önümüzdeki hangi partilerde dinleyebilliriz seni?

Önümüzdeki etkinlikleri Facebook fan sayfasından takip edebilirsiniz.

Bu ay içerisinde Ankara’da – Chaos of the Spirit
https://www.facebook.com/events/1941295419453088/

Mart’da Nepal’de – Shakti Peak
https://www.facebook.com/events/1781442135481981/

Mayıs’da Fethiye’de – Galactic Gathering Vol.3
https://www.facebook.com/events/341412589673105/

Ağustos’ta Fethiye’de – Solarad0 Solar Eclipse Celebration
https://www.facebook.com/events/168305123787442/

Şimdilik kesin bulunacağım etkinlikler bunlardır.

Nisan ayında da İzmir’deki Anatolia isimli mekânda the Dark Code ekibi tekrar bir etkinlik gerçekleştirecek. Cadılar Bayramı’nda kaleler arasında efsane bir parti düzenlemişlerdi. Etkinlik sayfası yakında açıklanır. Nisan’daki etkinlikte de Zeynep’i tekrar dinleyebileceğiz. Gelişmeleri takip etmek için the Dark Code Facebook sayfasını takibe alabilirsiniz.