Artık günümüzde hemen hemen her şeyin bir diğer seçeneği var. Tekstil endüstrisi de vegan alternatiflerini ürünlerinde her geçen gün daha fazla kullanmaya başlıyor. Deri sektörü de günümüzde hâlâ en çok tüketilen malzemelerden biri. Kıyafetten kemere, koltuktan birçok ev eşyasına kadar alanda kullanılıyor. Vegan düşünce yayıldıkça insanlar günlük kullandıkları ürünlerin vegan alternatiflerine kafa yormaya başladı. Bu durum tabii ister istemez piyasa koşullarına da yansıyor. Bilim insanları malzemelerin ikamelerini buldukça üreticiler de kendi ürünleri için kullanmayı tercih ediyorlar. Deriye yenilikçi, vegan 10 alternatif beni bir hayli şaşırttı. Bu kadar fazla olabileceğini düşünmemiştim

1. Kahve alternatifi

Kahvenin giyilebileceğini hayal etmiş miydiniz hiç? Sürdürülebilir geri dönüşümlü kahve, kahve çekirdekleri ve kahve bitkisi ile üretilen bu patentli malzeme Almanya’da geliştirilmiş. Merak edenler için: evet, kahve gibi koktuğunu söylüyorlar.

2. Çim alternatifi

Bu eşsiz malzeme, sürdürülebilir geri dönüşümlü saman, ot ve çiçeklerden yapılmış. Doğal dağ kokusu arayanlar için güzel bir seçenek.

3. Cartina – Geri dönüşümlü kâğıt alternatifi

Cartina’nın moda sektöründe deri yerine kullanılan, geri dönüştürülmüş kâğıttan yapılan, dünyada ilk ve tek kumaş olduğu söyleniyor. Kendine özgü dayanıklılığı olan materyalin ince ve yumuşak bir dokusu da var.

Deriye yenilikçi, vegan 10 alternatif
Kahveden yapılmış bir ayakkabı.

4. Zoa Biyo-deri alternatifi

New Jersey merkezli Modern Meadow, bira yapımına benzer bir işlemle biyolojik olarak oluşturulmuş bir maya formuyla sömürüsüz ve vegan deri üretti. CNBC’ye “Fermantasyon yoluyla kolajen üretebilen bir maya türüne rastladık” şeklinde açıklama yapmışlar.

5. Mantar alternatifi

Sürdürülebilir, suya dayanıklı, güçlü, çok yönlü, esnek ve hayvan sömürüsü olmadan yapılan bu malzeme ile mantarlar dünyasının harika olduğunu bir kere daha anlıyoruz.

6. Hindistan cevizi alternatifi

Hindistan cevizinden elde edilen tarımsal atıklar üzerinde yetişen tamamen organik ve sürdürülebilir bakteri selülozu ile üretiliyor. Esnek, nefes alabilen, suya dayanıklı, biyo-kompozit bir malzeme.

7. Şarap alternatifi

Kabukları, sapları ve üzüm tohumları kullanılarak yapılıyor. Moda, tasarım, otomotiv ve ulaştırma endüstrilerinde kullanılabilir.

Deriye yenilikçi, vegan 10 alternatif
Yapraktan yapılmış bir cüzdan.

8. Çay alternatifi

Bunun için Kombucha çayı aranan cevap. Yapılması için bir kapta demlenmiş çay selüloz elyaflarını kullanıyorlar. Halen test aşamasında olan bu süper yenilikçi malzeme ayakkabı ve yelek dahil olmak üzere prototip giysilerin yapılması için başarıyla kullanıldı.

9. Elma alternatifi

Elma lifi, moda, ayakkabı ve aksesuarlarda kullanılması için elma endüstrisindeki atıkların dönüştürülmesi ile elde ediliyor. Yüzde 100 biyolojik olarak parçalanabilir, su geçirmek ve sürdürülebilir.

10. Yaprak alternatifi

Bu sürdürülebilir, el yapımı, dayanıklı, doğa dostu malzeme ağaç yapraklarından yapılıyor. Tümü düşmüş yapraklardır ve bu malzemenin yapımında hiçbir ağaç (veya hayvan) zarar görmüyor. Yaprak suya batırılıyor, boyanıyor, kuruması için düz olarak düzenleniyor. Yaprakları kurutmak onların birbirine kenetlenmesini ve büyük bir yaprak malzemesine dönüşmesini sağlıyor. Bundan sonra yaprak tabakaları, yumuşak iç ve yapının sağlanması için pamuk ile onarılıyor.

Kaynak: Plant Based News