Her yıl milyarlarca ağaç kesiliyor. Neredeyse ağaçların yarısının bittiği bile söyleniyor. CocoPallet adlı Hollandalı şirket ise bunu değiştirmek için farklı bir alternatif üretiyor. Hindistan cevizi kabuğu ile piyasaya yeni bir taşıma paleti tasarımı sürüyor.

Hindistan cevizinin kabuğundan yapılması, bu ürünün yüzde 100 organik olduğunu ve aynı zamanda atık bir üründen geri dönüştürüldüğünü gösterir. Ahşap kullanmaktan daha ucuz bir yöntem. Tasarım daha pratik ve daha dayanıklı. Nakliye paletleri her yerde kullanıldığı için şirketin her yıl yaklaşık 200 milyon ağacın kesilmesinden tasarruf sağladığı tahmin ediliyor.

İlk olarak Wageningen Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen bu tasarım daha sonra CocoPallet’in kurucusu Michiel Vos tarafından ticarileştirildi.

Yangına dayanıklı Hindistan cevizi kabuğu ahşabı ağaç yerine kullanılabilir
Hindistan cevizinden palet yapma fikri milyonlarca ağacı kurtaran ve aynı zamanda atık bir ürünü geri dönüştüren harika bir çözüm!

Birçok tropik ülkede, Hindistan cevizi atıkları genelde çürüyor ya da ateşe veriliyor. Kabuktan hammade yapmak hem daha az odun tüketimini hem de çiftçilere fazladan bir gelir kapısı sağlıyor. Çünkü bu, onların atıklarının paraya değdiği anlamına geliyor. Yavaş yavaş çürümelerinden iyi olsa gerek.

CocoPallet’lerin eski moda paletlere göre daha güçlü ve daha hafif olduğunu ve aynı zamanda yangını geciktirdiğini söylüyorlar. Düzeltilmiş tasarımı sayesinde istiflenmeleri daha kolay ve bu nedenle daha az yer kaplıyorlar.

Hindistan cevizinden palet yapma fikri milyonlarca ağacı kurtaran ve aynı zamanda atık bir ürünü geri dönüştüren harika bir çözüm!