Üç okyanus ve bir denizde yapılan son çalışmalar bir noktaya dikkat çekti. Dünya hükûmetleri ve şirketler, plastik kirliliğini azaltmak için ne yazık ki yeterince çabalamıyorlar. Bunun bir sonucu olarak deniz yaşamı da acı çekiyor. Atlantik ve Pasifik okyanuslarında ve Akdeniz’de yaşayan 102 deniz kaplumbağası, Exter Üniversitesi ve Plymouth Deniz Laboratuvarı tarafından yapılan araştırmaya konu oldu. Bunun sonucunda bakılan tüm deniz kaplumbağalarının hepsinde plastik parçacıkları bulundu.

Raporun ortak yazarlarından Penelope Lindeque, “Yıllar içinde yaptığımız çalışmalarda, baktığımız deniz hayvanlarının hemen hemen tüm türlerinde mikroplastik bulduk. Bu çalışma, hepimizin denizlerimize bıraktığımız plastik atık miktarını azaltmaya ve gelecek nesiller için temiz, sağlıklı ve verimli okyanusları korumaya yardımcı olması gerektiğine dair daha fazla kanıt sağlıyor.”

Kaplumbağların bağırsaklarında yarım santimetreden daha az, yaklaşık 800 parçaçık bulundu ve bilim insanları her hayvanda ortalama 150 parça plastik buldu. Bilim insanlarının çalışmalarına göre; bazı kaplumbağaların bedenlerinin 500 plastik içermesiyle Akdeniz en kirli su kitlesine sahip.

“Dünyanın deniz kaplumbağalarının birçoğunun ya da hatta hepsinin mikroplastik alması gerçekten büyük bir utançtır.”

Greenpeace Amerika’dan Graham Forbes, “Şirketlerin, 2050 yılına kadar dört katına çıkması öngörülen plastik üretimini frenlemek adına güçlü adımlar atmaları için ne kadar daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var?”

Çalışma yazarı Brendan Godley’in Plastic News‘e verdiği demece göre, çalışmanın “küresel atığı daha iyi yönetmek için harekete geçmemiz gerektiğini gösteren açık bir işaret” olduğunu ortaya koyuyor. “Dünyanın deniz kaplumbağalarının birçoğunun ya da hatta hepsinin mikroplastik alması gerçekten büyük bir utançtır.”

Lastik parçaları, deniz teçhizatı, sigara ve kıyafet parçaları kaplumbağaların içinde bulunan en yaygın malzemeleri arasında. İngiltere’nin ABD yasağı sonrasında 2015 yılında yasakladığı bazı kozmetik ürünlerde kullanılan mikroboncuklar, kaplumbağaların çoğunda da bulundu.

Projenin baş yazarı Dr Emily Duncan, “Gelecek çalışmanın, mikroplastiklerin suda yaşayan organizmaları daha kurnazca etkileyip etkilemeyeceğine odaklanmalı” diyor.

Daha fazla oku: Plastik kirliliği hakkında 18 gerçek ve yapılabilir 10 yöntem