San Pedra Uluslararası Film Festivali, Bukowski’nin 95’inci doğum yıldönümü için San Pedra Grand Annex’te “Charles Buwkoski: The Laughing Heart” temalı doğum günü kutlaması yapmıştı. Bukowski, 1994 yılında, 73 yaşındayken San Pedro’da dünyevi yalnızlığını terk etmişti.

Çoğu insanın üzerinde büyük etkiye sahip Bukowski, beni de yoldan çıkarttı diyebilirim. Hayatımın başka bir aşamaya geçmesi Pis Moruk ile başladı. İğne batarmışçasına acıtan cümlelerini çok sevsem de Bukowski’ye çoğu zaman kızdım. Kadınlara karşı davranışlarını kabullenemedim.

Siz özgürlük talep ederken, çocukları ve hayvanları köleleştiriyorsunuz. Neyiniz var sizin?

Charles Bukowski‘nin şiirleri birçok okurunu derinden etkiledi. Bazen, sadece ilham verdi… Bazen ise sadece düşündürdü. Çirkindir ama sesi bir o kadar da güzel!

O halde dört farklı şiirin animasyon çalışması ile Pis Moruk’u doğumunun 95’inci yıl dönümünde analım. Bukowski’nin şiirlerinden ilham alınarak yapılmış animasyonları ise hayranlıkla izliyor insan. Birer bira açmayı unutmayın dostlar!

Not: Videolarda Bukowski’nin sesi yoktur.

The Man With the Beautiful Eyes

Jonathan Hodgon’s uyarlaması “The Man With the Beautiful Eyes” şiiri, Bukowski’nin çocukluk anıları canlı ve renkli görüntülerle anlatıyor.

“our parents
were ashamed
that they were
not
like that
man,
that’s why they
wanted us
to stay
away.”

Bluebird

Bu animasyon Bukowski’nin “Bluebird” şiirinden etkilenerek yapılmış ve ses veya hiçbir kelime geçmiyor.

“Bluebird in my heart that wants to get out.”

The Laughing Heart

https://vimeo.com/31438967

Bukowski’nin bu şiirini ise Tom Waits‘in sesinden dinliyoruz.

“you can’t beat death but
you can beat death in life, sometimes”

Roll the Dice

“do it, do it, do it.
do it.

all the way
all the way.”

16 Ağustos 2015, Gaia Dergi