Sürdürülebilir küçük topluluklar ile insanlar, kendi kendine yeten komünal alanlarda bağımsız yaşıyorlar. Bu oluşumların her geçen gün de artması mutluluk verici.

İngiliz gazeteci ve belgesel yapımcısı Nick Rosen, Off the Grid(1) kitabı için bu komünlerle röportaj gerçekleştirdi. Medeniyetten uzak yaşayan insanlar, kendilerinin gezegen üzerindeki etkilerini azaltmak istiyorlar. Bu toplulukların bazıları kendi kendilerini geçindirmeye çalışıyor, bazısı da kooperatif şeklinde; aynı kafadan insanların oluşturduğu toplulukları oluşturuyor.

Bunlardan birkaçına çok kısaca bakalım:
Orijinal isimleri ile sıraladım.

Three Rivers Recreation Area

1960’ta kurulmuş bu oluşumun 4 bin dönüm arazi boyunca 500’den fazla evi var. Hiçbir ev, güç kaynağına bağlı değil. Altbölümdeki evler, elektrik sağlamak için güneş panallerini, rüzgâr türbinlerini ve yedekleme jeneratörlerini kullanılıyor. Su ihtiyacı için bazıları su kuyusu yapmış.

Medeniyetten uzak yaşayanlar
Three Rivers Recreation Area

Greater World Community

635 dönümlük bu komün, dünyanın ilk Yeryüzü Evi olduğunu iddia ediyor. Bunlar, geri dönüştürülen malzemeler kullanılarak inşa edilen çevre dostu evler. Buradaki evler, iki veya daha fazla dönüm alan üzerinde. 347 dönüm üzerinde yürüyüş, bisiklet, park ve açık yeşil alanlar mevcut.

Medeniyetten uzak yaşayanlar
Greater World Community

Breitenbush

Detroit yakınlarında, 154 dönüm üzerine kurulmuş bu toplulukta daimi olarak yaklaşık 60 kişi yaşıyor. Hidroelektrik santrali 100 bina için elektrik sağlıyor. Jeotermal kuyular da ısı sağlıyor.

Medeniyetten uzak yaşayanlar
Breitenbush

Earthaven

N.C., Black Mountain’da yaklaşık 60 kişinin yaşadığı bu toplumda 35 bina var. Mikro hidro sistem tarafından üretilen güneş panelleri ve hidroelektrik tarafından destekleniyor. Evler ve tarlalar 320 dönüm arazi üzerine kurulmuş. 56 evin bulunduğu bu toplulukta en az 150 insan yaşıyor.

Medeniyetten uzak yaşayanlar
Earthaven

Emerald Earth

Kaliforniya, Boonville yakınlarında kurulan bu topluluk 189 dönüme sahip. Ortak kullanılan mutfak, duş, toplantı alanları mevcut. Odun sobası ve pasif güneş ile ısıtılan dört küçük kabin var. Güneş panelleri ve gaz jeneratörü elektrik sağlıyor.

Medeniyetten uzak yaşayanlar
Emerald Earth

Bu gibi oluşumları görünce insanın şehirlerden kaçası gelmiyor mu sizce de?

(1) Kitabın tam adı: Off the Grid: Inside the Movement for More Space, Less Government, and True Independence in Modern America. Off the Grid kavramı medeniyetten uzak yaşayan insanlar için kullanılıyor.
13 Ocak 2015, Gaia Dergi