1989, 1990 ve 1991 Türkiye dans şampiyonu Tanju Uzel, uzun zamandır Fethiye civarında Shaman Show ismi ile ateş gösterileri yaparak kariyerine farklı bir konseptte devam ediyor. Bu sene kendisini ve ekibini Sacred Aeon Festivali açılışında da izleyebileceğiz. Öncesinde ise bu dans şampiyonunu biraz tanıyalım.

1990’da Türkiye’yi, Fransa Lion’da temsil ederek Avrupa Dans Yarışması’nda 4’üncü oldu. Akabinde 1991’de de İtalya’da Dünya Dans Şampiyonluğunu ülkemize getirdi. Yaşamı boyunca farklı dans gruplarıyla çeşitli dans şovlarına imzasını attı. Kliplerde (Sertap Erener – Rüya, Hakan Peker – Amma Velakin), televizyonlarda, filmlerde (Herakles – Heykelin Sırrı 2008) ufak da olsa yer aldı.

Daha sonra ateşle yolu kesişti ve onunla derin bir bağ kurdu, sevdi onu. “Fakir Show” ile başladı ateş macerası. Ateş yedi, üfledi… Bir zamanlar ona Dans Kralı dediler, şimdi ise Ateşin Efendisi, Ateş Adam… Yetmedi! Çünkü ateşi bu kadar basit değildi, ateşi daha iyi kullanmak istiyordu. Ateşin kuvvetinden yararlanmak istedi. Biraz illüzyon, biraz fantastik ve biraz da ritüel ile birleştirdi onu. Amerikan yerlilerinin büyücüsü Shaman Tanju oldu. Bu isimlerin hiçbirini kendisinin koymadığını söyleyen Tanju Uzel, yakıştırmaların çevresindeki insanlardan geldiğini de ekliyor.

Bu sene 4-9 Eylül’de gerçekleşen Sacred Aeon Festivali’nin açılışını, Shaman Show ekibi ile gerçekleştirecek. Tanju Uzel, “Farklı bir ateş şovu seyredecekler. Umarım beğenirler, bunu çok istiyorum” diye heyecanını dile getiriyor.

Biz de merakla bu ilginç gösteriyi bekliyoruz…