Türkiye’nin asırlardır var olan zengin kültürünün modern medeniyete kalıcı etkisi olmuştur. Değişik kültürlerin bir araya geldiği, Doğu ve Batı’nın birleştiği, Asya ve Avrupa Kıtalarının arasında bir köprüdür. Bu nedenden dolayı büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır ve birçok medeniyetten değerli eserler taşımaktadır. 10 bin yıllık tarihi ve eşsiz doğal güzellikleriyle insanları büyülemektedir. Türk insanları misafirperverliği, cana yakınlığı ve en önemlisi lezzetli Türk Mutfağı ile tanınırlar. IndigoKids güneş tutulmasının en iyi izlenebileceği ülkelerden biri olan Türkiye’de, festivalin Antalya Manavgat civarında yapılmasına karar vermiştir.

26 Mart 2006 tarihinde başlayan bu uluslararası festival, Türkiye’nin psy-trance popülasyonu için bir dönüm noktası olmuştur.

“Indigo Çocuklar, dünyaya-dünyayı, değiştirmek üzere-yeni bir bilinç ve enerjiyle kim olduklarını bilerek gelen ve dürüstlüğe saygı duyan yeni dünyanın çocuklarıdır. Bazen alışılmadık psikolojik davranışlar veya hiperaktif bir görüntü sergileseler de bu değişikliklerine rağmen özel varlıklardır. Indigo çocuklar daha duyarlı ve hassas olup asaleti tanırlar. Onlar aura’lara, enerjiye, renklere yardımcı meleklere ve ruh rehberlerine inanırlar. Indigo çocuklarının enerjisi üçüncü boyuttan dördüncü boyuta geçişin anahtarıdırlar. Dünyadaki yeni spirituüel gelişimin başlangıcıdırlar. Bizim bu ismi seçmemizin nedeni budur”

şeklinde tanımlamaktalar kendilerini…

Biz bütün trans topluluğunun indigo çocukları olduğuna inanıyoruz. Özellikle sürekli dünyayı gezenler. Biliyoruz ki ne kadar çok gezersek görüşümüz o kadar gelişir ve ufkumuz genişler. Daha görecek ve yaşanacak çok şey var.

IndigoKids Production bir çiftle başladı. İki yolcu benzer deneyimlerden geçmiş ve dünyanın öteki ucu olan Bali de tanışmışlardı. İkisi de trans topluluğunda aktif kişiler olarak US, İsrail, Japonya, Avustralya, Peru ve Bali gibi ülkelerde Indigo Kids adı altında projeler yapmışlardır ve başka organizasyonlara da yardım etmişlerdi.

Bu ikili güneş tutulması takipçisi olarak daha önce Macaristan, Zambiya ve Güney Afrika gibi ülkelerde bulunmuş ve Güneş tutulması festivallerine katılmışlardı. 2004’deki Güneş tutulması Antarktika gibi zor ulaşılan bir yerde olduğu için birçok yolcu bu seçeneği geçmek zorunda kalmıştı. Daha önceki Güneş tutulması festivali 2002 yılındaydı. Ve hepimiz 2006’daki festivali ümit ve sevinçle bekliyorduk. Bu yüzden zaman yaklaştıkça IndigoKids 2006’daki Soulclipse adındaki Güneş tutulma festivalini Türkiye’de yapmaya karar verdi.

1 Nisan 2005’te bu ikili ve başka bir Türk Güneş festivali takipçisiyle birlikte Türkiye’ye uçtular. Ve bu rüyanın ilk adımını başlattılar.

Soulclipse ve IndigoKids
Fotoğraf: Ouzhan

Türkiye’ye gelişlerinden hemen sonra şanslarının yardımıyla çok iyi bağlantıları ve Türk Japon Derneği kurucularından olan, uzun yıllarını Japonya’da geçirmiş Antalyalı biriyle tanıştılar. Ona Türkiye’ye geliş nedenlerini ve yapmak istedikleri festivalin genel kavramı hakkında konuştuktan sonra kendi ülkesinde yapılacak olmasına heyecan ve ilham duyarak IndigoKids ailesine katıldı ve IndigoKids ailesi büyümeye başladı. Birlikte birçok mekânı araştırarak en sonunda mükemmel bir yer buldular. Gerekli bütün mercilerden izin alınıp, yasal evraklar imzalanınca IndigoKids sevinerek rüyalarının ilk adımının gerçekleşmesini gördü.

Soulclipse doğanın en muhteşem ve etkileyici olaylarından olan tam Güneş tutulmasının açık havada kutlandığı bir festivaldir. Soulclipse genel kavramını yıllardan beri dünya çapında gerçekleşen güneş tutulması festivallerinden almıştır. Bu festivalin organizasyonunu yapan ındigo Kids şenliğin yapılabilmesi için kabileyi Türkiye’de birleştirmiştir. Doğanın sergilediği en güzel görüntülere onun kozmik enerji çemberi içinde hayran olarak bizlerin şahit olabilmesini, dans ederek, fikirlerini paylaşarak gezegenin değişik yerlerinden yeni arkadaşlıklar edinmemizi sağlamıştır.

Ve en önemlisi atmosferin özgürlük ve öz ifadeyi yaratmasını destekliyor. Bu amaç: sevgiden, doğayla uyumdan ve insanlığın benzerliklerine ve farklılıklarıyla birbirini anlamasından oluşuyor. Bu tür trans festivalleri her zaman bize en değerli öğrenme, büyüme ve doğayla birleşme fırsatını vermektedir. Bu toplantılar sanki bir canlı tiyatro, gelişme, yaratıcılık güçlendirmesidir. Bu festivalin her tür performans, sanat, dans, akustik müzik, meditasyon, yoga ve ateş gösterilerine açık olması tüm çehresini değiştirerek uluslararası bir şölene dönüştürülmüştür.

Dünya’nın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı Soulclipse Festivali Türkiye’deki ilk gerçek uluslararası psychedelic trance festivali olma özelliği ile eğlenceden çok farklı görsel, müzik ve paylaşım platformu olmayı başarmıştır. Yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen insanlar elde ettikleri için bunları gözardı etmiş, festivalin atmosferi olması gereken frekansta kalmıştır.

Umarız daha iyilerini kendi organizasyonlarımızla ve kendi motiflerimizle yapabiliriz.

İnsan türünün bazılarının ortak bir özelliği vardır. Seyrek de olsa, karşı dış etkenler ortamında meraklı ve belirli bir tipte olan kişilik…

Diğerlerinin deneyim olarak kabul ettiğiyle yetinmeyen gerçeği bulmak için Dünya’yı farklı açılardan görmeye çalışan bir tip olarak yaratılmışlardır.

Bu insanlara Dünya’nın her yerinde rastlanabiliyor. Tek tutkuları, belli bir ruhani dokunulmazlığı aramak, kutsal gerçeğe olan özlemlerini giderecek bir aşamaya ulaşmanın yolunu bulmaktır.

Onlar için hayat tam anlamıyla bu arayışa dayanır. Bunlar için diğerlerine muazzam görünen doktrinlerinin aynı temellere dayanması bunların objektifliğinin kanıtı durumundadır. Böylece bu insanların deneyimleri özelde kendine has, genelde anlaşılabilen kanıtlar kaynağı oluşturur ki; bunların insan ruhunun kudret, enerjisini ve duygularımızın ötesine uzanan bilinmeyen Dünya ile olan ilişkisini incelerken hesaba katılması gerekir.

Kutsal gerçeğin çağrısını ölümsüzlüğün işareti olarak algılayan kimseler….

Bu yazı, ilk olarak Maji E-Mag’in birinci sayısında yayınlanmıştır.