Sanırım artık palo santo tüketimi konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. United Plant Savers’a göre palo santo ağacının yaşam alanı ormansızlaşma riski altında. Başta Batı dünyası olmak üzere birçok ülkede oldukça popüler bir trend haline geldi.

Palo santo veya Bursera graveolens (Ekvador ve Peru’da bulunur) ve Bulnesia sarmientoi (Brezilya, Arjantin, Paraguay ve Bolivya’nın bazı bölgelerinde bulunur), yerli topluluklar tarafından geleneksel olarak spiritüel bir uygulama ile kullanılan kutsal bir ağaçtır. Şamanlar, palo santo çubuklarını mekânlarını temizlemek ve ruhları savuşturmak için demetler halinde yakarlar. İspanyolcada kutsal çubuk anlamına gelir.

Palo santo’nun terapötik faydası çoktur. Bununla birlikte tıbbi ve iyileştiricidir. Bu ağacın tüm faydasından yararlanmanın tek yolu, ağacın doğal olarak ölmesine izin vermek ve orman zemininde dört ile on yıl dinlenmesini sağlamaktır. En kaliteli yağlar, kutsal törenlerde ve belirli yerel kültürlerde iyileşmek için kullanılan yaşlı öz odunlarda oluşur.

Palo santo ağacı tehlike altında

Peru ve Ekvator’da bu ağaçları kesmek yasak olmasına rağmen ne yazık ki kuralları uygulamak aynı zamanda çok zor. Bu ağacın tam faydasından yararlanabilmek için ağacın doğal olarak ölmesini beklemek gerektiğini demin belirtmiştim ama ne yazık ki bu ağaçlar hemen kesilerek, faydası olmayan veya çok az yararı olan palo santo paketleri şeklinde satılıyorlar.

Palo santo ağacı şu anda tehlike altında. United Plant Savers Medicinal Plant Conservation’a göre, yaban hayatında çok az yetişkin ağaç kaldı ve sayıları hızla düşüyor. Ağaç, nesli tükenmek üzere olmasa da aşırı hasat tükenmeye yol açabileceğinden Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) listesine çoktan eklendi bile.

Palo santo'yu satın almayı neden durdurmalıyız?

Yerli halklar, palo santo’nun beyaz adaçayı ile birlikte bir meta olarak satılmaması gerektiğini, aksine aslında kutsal bir potansiyele sahip olduğundan ve daha önce doğal olarak ölmüş bir ağaçtan geldiğinden emin olmak için size bir şaman tarafından verilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ne yazık ki küresel eğilim nedeniyle acil ekonomik kazançlar için ağaçlar kesiliyor. Batılılar mutlu bir şekilde onu satın alıyor; farkı bilmeden ya da önemsemeden…

Bu durum kutsal bir şeyi ticari bir meta haline getirdiğimiz anlamına geliyor. Bu eğilimleri uygulamanın ardındaki asıl önemi göz ardı ediyoruz. Bir şeyi metalaştırırken aynı zamanda onun tükenmesine de neden oluyoruz.

Palo santo’ların tedarikinde çok katı olan bazı markaların da olduğunu söylüyorlar. Eğer ille palo santo satın almak istiyorsanız sürdürülebilir şekilde elde edilip edilmediğini öğrenme konusunda ısrarcı olabilirsiniz. (Sacred Wood Essence ve Ecuadorian Hands’in bu konuda hassas olduğunu söylüyorlar, Ecuadorian Hands yeniden ağaçlandırma da yapıyormuş).

Daha fazla oku: Rapé: Amazon’un kutsal tıbbi enfiyesi

Palo santo'yu satın almayı neden durdurmalıyız?
Bursera graveolens

Alternatfileri

Yerli topluluklar için üzücü olan yalnızca trend eğilimi için markaların satması.

Sahip olduğunuz palo sontoyu kullanmaktan çekinmeyin ama bir sonraki almak istediğinizde ormansızlaşma durumunu tekrar düşünün. Eğer birileri size hediye ediyorsa ona da palo santo’nun nesli tehlike altında olduğunu hatırlatın.

Alanınızı temizlemek, böcekleri uzaklaştırmak veya sakinleştirici bir atmosfer oluşturmak için başka alternatifleri kullanabilirsiniz. Çeşitli otlar yakmak istiyorsanız önce kendinize gezegene zarar vermeyecek hangi alternatiflerin olabileceğini sorun. Amacımız da zaten en saflık ile kendi alanımızda saflığı yakalamak değil mi? Elimizde tuttuğumuz araç başka bir yerde bir zarara yol açmışsa bize nasıl faydası olabilir ki? Yerel olarak yetiştirilen veya kendi yetiştirdiğiniz bitkilerden de faydalanabilirsiniz.

Ardıç, lavanta, mine çiçeği, pelin, çam, Avrupa adaçayı, biberiye, nane ve dereotu, palo santo ve beyaz adaçayına alternatif olabilirler.

Bu konuda hassas olanlar ilk etapta neden yapıldığı konusunda kendinizi eğitmeden bu eğilimler içine girilmemesi gerektiğini dile getiriyorlar. Amerika’daki yerli topluluklara saygı duymak çok önemli.

Kaynak: Foreage and Sustain