İnsanlar alışveriş yapmayı seviyorlar. Tüketim toplumu olduğumuz için zaten dört bir yanımız reklamlarla ile çevrilmiş durumda. Kabul ediyorum, bazıları gerçekten cezbedici olabiliyor. Ve evet, alışveriş yapmak kimi insanlar için mutluluk da getiriyor lakin alışverişten sadece birkaç gün sonra o heyecan, zevk solmaya başlıyor.

Yeni satın aldığınız şeye alışır alışmaz memnuniyet seviyeniz düşüyor ve bir sonraki heyecan verici şey için tekrar alışverişe gitmek zorunda hissediyorsunuz.

Mutluluğu satın almaya çalışmanın bağımlılık sorunu olduğunu söylüyorlar. Para, hayatı daha kolay ve daha az stresli hale getirebilir ama size uzun süreli memnuniyet veremez.

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, bu zarar verici döngüyü kırmanın bir yolu var. Psikoloji Profesörü Thomas Gilovich, insanların istediklerini satın alırken ve seyahat ederken aynı mutluluğu yaşadıklarını ifade ediyor. Önemli olan şey, bir alışverişten sonra elde ettiğiniz zamanla azalırken, seyahat deneyiminizin hatıraları size uzun süreli mutluluk hormonları sağlıyor.

Gilovich, adaptasyonun mutluluğun düşmanlarından biri olduğunu da söylüyor. Sizi mutlu etmek için bir şeyler satın alırsınız ve kısa bir süre boyunca başarılı olursunuz. Yakın zaman içinde de sana mutluluk getiren şeylere adapte olursunuz.

Peki, mutluğu nasıl sürdürebiliriz?

Deneyim ile. Yeni alışverişler size yenilik getirse de mutluluğu sürdürmek için gerekli olan temel içerikten yoksundur. Gilovich’in de dediği gibi, deneyiminiz hayatınızdaki maddi mallarınızdan daha büyük bir yer kaplıyor. Satın aldığınız şeyleri beğenebilir ve bir parçanızın bu şeylere bağı olduğunu düşünebilirsiniz ancak bunlar kimliğinizden ayrıdırlar.

Seyahat etmek maddi zenginlikten daha çok mutlu ediyor
Mutluluğu satın almaya çalışmanın bağımlılık sorunu olduğunu söylüyorlar. Fotoğraf: Mike Petrucci/Unsplash

En zengin ve en değerli anılarınız, satın aldığınız maddi malları içermez. Aksine onlar yaşamış olduğunuz yaşam deneyimlerinin toplamıdır.

Deneyimler maddi şeylerin yapamayacağı şekilde sizi başkalarına bağlar. Harvard Üniversitesi’deki 80’lik araştırmacı Robert Waldinger‘e göre hayatındaki en önemli deneyimlerden bazıları seyahati içeriyor. Seyahat ederken ailesine daha çok yaklaştığının altını çiziyor.

Uzun süreli mutluluk için yapılabilecek diğer şeyler

Esktrem sporlara katılmak, yeni beceriler öğrenmek veya sıradışı etkinliklere katılmak size neşe getirir. Yeni bir arabanın modası geçecek, eski ve sıradan olacaktır. Öte yandan yarattığınız anılar, tüm yaşamınız boyunca sizinle birlikte kalacak, gerçek bir mutluluk kaynağı olacaktır.

Uzun vadeli mutluluğunuza ve memnuniyetinize yatırım yapın; yani kazandığınız parayı deneyimlere harcayın.

Kaynak: Daily Health Post